Genel 14 EYLÜL 2008 / 11:03

Veri depolamada yeni bir dönem başlıyor

IBM'in yeni nesil disk depolama çözümü dünyanın en hızlısından yüzde 250 daha yüksek performans sunuyor.

IBM'in yeni nesil disk depolama çözümü dünyanın en hızlısından yüzde 250 daha yüksek performans sunuyor.

İngiltere’deki IBM Hursley geliştirme laboratuvarında ve Kaliforniya’daki Almaden Araştırma Merkezi’nde, dokuz ülkeden 2 bin 500'ü aşkın depolama teknik uzmanı, mühendis ve araştırmacıdan oluşan bir ekip tarafından yeni nesil depolama çözümü geliştirildi. Yeni nesil çözüm dünyanın en hızlı disk depolama çözümünden yüzde 250 daha yüksek performans sunuyor. Bu çözüm sayesinde veriler daha hızlı depolanabiliyor. Depolama sistemlerinde güç kullanımını etkileyen nedenler üzerinde yoğun çalışmalar yapan IBM araştırmacıları, kapasite planlama araçlarıyla bütünleştirilen yeni algoritma ve modeller geliştirmiş. Bu teknolojilerin, işletmelerin ve KOBİ’lerin arşivlerini ve depolama güç kaynaklarını daha iyi yönetmelerine yardımcı olması hedefleniyor.


IBM’in geliştirdiği başka bir teknoloji ise aynı alanda bugün mümkün olandan çok daha fazla verinin tutulabilmesini sağlıyor. IBM’e göre, ortalama bir kullanıcının bilgilerinin kapladığı alan her yıl artarak, 2020 yılına kadar 1 terabayttan 16 terabayta yükselecek. Örneğin, MP3 çalar gibi elde taşınabilir bir aygıtın, yaklaşık 500 bin şarkı ya da 3 bin 500 film gibi, bugün mümkün olandan 100 kat fazla veriyi, daha düşük maliyet ve güç tüketimiyle depolaması sağlanacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun