Genel 26 NİSAN 2010 / 13:22

Veri depolama ustası Verbatim kulakları süslüyor

Süslüyor ama, pasını alma konusunda biraz sorunları var.

Süslüyor ama, pasını alma konusunda biraz sorunları var.


Verbatim, manyetik teyp olsun, disket olsun, CD, DVD, hatta Blu-Ray olsun veri depolama araçları dendiğinde akla ilk gelen markalardan biridir. Doğal olarak teknolojik gelişimle birlikte sundukları ürün gamına sabit disk ve flaş bellek gibi ürünler de eklemeleri elbette ki şaşırtıcı değil. Fakat Verbatim'in aksesuar sınıfında da ürünler sunduğunu itiraf edelim ki biz yeni fark etmeye başladık. CD kalemi, kulaklık, fare, şarjlı pil gibi ürünler de pazarlayan şirketin iki yeni kulaklığı BTnet.com.tr'nin konuğu oldu: Secure Clip Earphones ve Sound Isolating Earphones.

Görüntü tamam ama ses zayıf...

İlk olarak Secure Clip adı verilen modelden başlayalım. Yeşil, beyaz ve pembe olmak üzere üç farklı renkte sunulan bu ürünlerden bizim kısmetimize düşen hafif bordoya çalan bir pembe oldu. Kulağın girişine yerleşecek tasarlanmış kulaklıkların üzerinde, kulağı rahatsız etmemesi için yumuşak silikon birer yastık bulunuyor. 1,2 metrelik beyaz kablonun altından hafif açı verilmiş bağlantı noktası sallanıyor.

Kulaklığın en büyük özelliği, arka kısmında yer alan bir küçük yükselti ve çentiğin birbirinin içine geçebilecek biçimde tasarlanmış olması. Yani kullanmadığınızda kulaklığın iki parçasını sırt sırta vererek birbirine kenetleyip, düşmeden boynunuzda asılı kalmasını sağlayabiliyorsunuz. Bu ürünün aynı zamanda masaüstünde de derli toplu durması anlamına geliyor. Güzel...

Ama maalesef güzellikler burada bitiyor. Öncelikle kulaklığı elimize aldığımızda ilk fark ettiğimiz şey, kulaklığın üzerinde bir sağ ve sol işaretinin bulunmaması oldu. Yani hangi parçayı sağ kulağa, hangisini sol kulağa takacağınız belli değil. Hadi bu detayı geçelim dedik, ama bu sefer de kulaklık bir türlü kulağımıza oturmadı. Silikon yastık sayesinde benzer ürünlerde olduğu gibi kulağı aşındırmıyor ama, düzgün de yerleşemiyor. Sabit durursanız bir nebze idare edebilirsiniz, ama biraz hareket ettiğiniz anda kulaklığı kucağınızdan toplamak zorunda kalıyorsunuz.

Bu modeldeki son darbeyi de ses kalitesinden yedik. Tizler üzerine alabildiğine bastıran kulaklığın bas konusunda gösterdiği performans kabul edilemez boyutlarda. Sürekli radyo, talk show gibi şeyler dinleyecekseniz hadi bir nebze idare edebilir ama şöyle insanı gaza getirecek bir müzikle kendisini muhatap ettiğimizde ürün kendini bırakıverdi. Biz de kulaklığın o kendine has kıskaçlarını birbirine kenetleyip üzülerek çekmeceye yolladık ve biraz olsun teselli bulabilmek için diğer modeli kurcalamaya başladık.

Neodymium imdada yetişir mi?

Verbatim'den test için bize gelen ikinci model, bu kez kulak içine girecek biçimde tasarlanmış Sound Isolating modeli oldu. Farklı kulaklar için üç ayrı boyda silikon adaptörle gelen bu modelde sunulan onca renk arasından şansımıza çıkan renk yine pembeydi. Böyle parlak, bordoya çalmayan, tam kızların bayılacağı türden.

Kutunun arkasında yazdığına göre bu kulaklıklarda neodymium adı verilen özel sürücüler ve ses derinliğini artırmak için özel bir silindir ses yuvası yer alıyor. Frekans cevabı olarak da kağıt üzerinde diğerinden daha iyi görünen modeli denediğimizde, gerçekten de Secure Clip modeline kıyasla çok daha iyi ses verdiğini gördük.

Gel gelelim, bu model de diğerinin tam aksine basların üzerine biraz fazlaca basarak tizleri geri plana atma eğiliminde. Bu his öyle güçlü ki, tam doğru bir bas veremediği gibi bir de üstüne sanki müzikteki diğer öğeler buğulu bir perdenin arkasında kalmış gibi bir etki yaratıyor. Arka tınıları daha net almak için sesi yükseltme çabalarımız da arka planda kalıp kendini göstermeyi beceremeyin tizlerin isyan ederek çatlamasıyla sonuçlandı. Yine de özellikle kulağa oturma konusunda diğer çoğu kulak içi kulaklık modelinin bu modeli örnek almasını isterdim. Kulaklığın ses izolasyonu da gayet iyi. Örneğin az önce kulaklığı deneyerek bu yazıyı yazarken, karşı masadaki arkadaşımdan masamdaki telefonun bir süredir çaldığına dair heyecan dolu bir uyarı geldi.

Kısacası 41 yıllık Verbatim aksesuar işine girmekle iyi mi yapmış? Bilemiyoruz, son kararı vermeden önce aksesuar kategorisindeki diğer ürünlerini de bir denemek lazım. Ama belli ki kulaklık konusunda henüz öğrenmesi gereken çok şey olduğu kesin. Sound Isolating modeli hadi neyse de, Secure Clip'in yarattığı hayal kırıklığı öyle böyle değil.

Siz de bu ürünleri kullandıysanız, görüşlerinizi yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun