Genel 03 AĞUSTOS 2010 / 12:59

Vergi kaçırıyorlar ama uydudan kaçamıyorlar

Yunanistan vergi kaçakçılığını engellemek için Google Earth kullanmaya başladı.

Yunanistan vergi kaçakçılığını engellemek için Google Earth kullanmaya başladı.


Yunan yetkililer vergi kaçakçılarını teknolojiyi kullanarak yakalamaya başladı. Devlet uydu üzerinden kolaylıkla lüks villa ve havuzları fark edebiliyor. Bu sayede vergi kaçakçıları ortaya çıkıyor.

Müfettişlerin araştırmaları sonucunda şimdiden vergilendirilmeyen, devlete bildirilmeyen yüzlerce lüks villa ve binlerce yüzme havuzu bulundu. Başkent Atina'da sadece 324 kayıtlı yüzme havuzu bulunuyor. Ancak Google Earth ile uydu görüntülerine başvurulduğunda 16 bin 794 havuz bulunduğu açıkça görülüyor.

Bu, Google Earth'ün uyanıkları yakalamak için ilk kez kullanılışı değil. Bu linkteki habere göre New York'taki Long Island'da evlerin arka bahçesine yapılan kaçak havuzlar da aynı yöntemle tespit ediliyor. Ancak Yunanistan'daki ölçekte bir çalışma daha önce hiç yapılmamıştı.

Yunanistan'da daha önce de finansal suçlarla savaş ekibi gece kulüplerinin otoparklarındaki lüks otomobilleri denetliyordu. Müfettişlerin haftalar süren takibi sonucunda 100 bin avronun üzerinde değeri olan 6 bin otomobilin sadece 10 bin avro üzerinden vergilendirildiği ortaya çıkmıştı.

Komşumuzda uygulanan bu yöntem, ülkemizde de her zaman gündemde olan kayıtdışı ekonomi sorununa çözüm için ilham verebilir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun