Genel 29 EYLÜL 2011 / 12:21

Veno, IPv6 çözümleriyle internetin imdadına yetişiyor!

Veno IPv6 çözümleri internetin imdadına yetişiyor

Veno’nun IPv6 çözümleri, IPv4 adres limitlerine yaklaşmış veya ulaşmış olan Çin, Malezya, Tayland, Singapur gibi Asya ülkelerinde yaygın olarak kullanılıyor. Veno’nun sunduğu çözümler, dual stack, tunneling, translation gibi diğer bilinen tekniklerin çok ötesine geçerek gösterdiği kusursuz performansla öne çıkıyor. Yeni nesil ağların geliştirilmesine odaklanmış bir teknoloji şirketi olan Veno Technology Ltd. telekomünikasyon şirketlerine, internet servis sağlayıcılara, hükümetlere, büyük işletmelere, kurumlara ve kişisel kullanıcılara kesintisiz ve pratik IPv6 uyumluluğu için çözümler sunuyor. Veno’nun IPv6 çözümleri IPv4 adres limitlerine yaklaşmış veya ulaşmış Çin, Malezya, Tayland, Singapur gibi Asya ülkelerinde yaygın olarak kullanılıyor.

Veno’nun dünyada bir benzeri olmayan kendine has “Merging Switching” teknolojisi, IPv4 teknolojisinden IPv6 teknolojisine kesintisiz (seamless) geçiş sağlıyor. Veno’nun çözümü, bir istemci yazılım (client) ve bir ağ geçidi cihaz (gateway) ailesinden oluşuyor. Bu çözüm mevcut ağ yapısının ve yatırımlarının değiştirilmesine gerek kalmadan IPv4 ve IPv6 teknolojilerinin bir arada çalışmasını sağlıyor.

Veno’nun sunduğu çözümler, dual stack, tunneling, translation gibi diğer bilinen tekniklerin çok ötesine geçerek gösterdiği kusursuz performansla öne çıkıyor.

Veno’nun sunduğu çözümler iki önemli noktada fayda sağlıyor:

1) Kullanıcıların çok hızlı ve pratik bir şekilde bugünden IPv4 ve IPv6 teknolojilerini paralel kullanmalarını sağlıyor.

2) İnternet odaklı işinizde bugüne kadar yapmış olduğunuz IPv4 sistem yatırımlarında değişikliğe gerek kalmaksızın, IPv6 kullanıcıları ve tüketiciler tarafından kolay erişim ve kullanım sağlayarak yatırımlarınızın geleceğini güvenceye alıyor (future-proof).Veno’nun avantajları şöyle sıralanıyor:

- Mevcut altyapı yatırımlarının ve cihazların yenilenmesini gerektirmez.

- Dual-stack cihazların gerekliliğini ortadan kaldırır.

- Mevcut IPv4 adreslemelerinin (address allocation scheme) değiştirilmesini gerektirmez.

- Mevcut IPv4 bazlı uygulama sunucularının (application sever) değiştirilmesini gerektirmez.

- Mevcut IPv4 bazlı veritabanı sunucularının (database server) değiştirilmesini gerektirmez.

- Mevcut VPN’lerin değiştirilmesini gerektirmez.

- Mevcut IPv4 bazlı middle-ware’lerin değiştirilmesini gerektirmez.

- Mevcut IPv4 bazlı dial-up erisim cihazlarının değiştirilmesini gerektirmez.

- Mevcut IPv4 routing protokollerinin değiştirilmesini ve yenilerinin eklenmesini gerektirmez.

- DNS’lerin değiştirilmesine gerek yoktur.

- Mevcut IPv4 bazli tanıma (authentication) prosedürlerinin değiştirilmesine gerek yoktur.

- Mevcut IPv4 bazlı faturalama sistemlerinin değiştirilmesine gerek yoktur.

- IPv6’ya geçiş nedeniyle ağ yönetimine ek yük getirmez. IPv4 alt ağı, IPv6 ağıyla uyumlu ama bağımsız çalışır.

- Son kullanıcıların internet kullanım alışkanlıklarını değiştirmelerini gerektirmez.

İnternet adresleri tükeniyor, önleminizi aldınız mı?

Peki neden Veno çözümlerine ihtiyaç var? Bundan 30 yıl kadar önce, internet kavramı henüz yeni şekillenmeye başlamışken internet üzerindeki kaynakların adreslenmesi üzerine bir çalışma yapılması gerekiyordu. Bu çalışmaların sonucu olarak 1981 yılında bugün hala kullanımda olan IPv4 protokolü ortaya çıktı. IPv4, yerel ağ ve internet üzerinde yer alan her türlü aygıtın varlığını belli etmek ve diğer kaynaklarla iletişim kurmasını sağlamak üzere bir IP (Internet Protocol – İnternet Protokolü) adresine sahip olmasını öngören, yaygın kullanıma girmiş ilk düzenleyici protokoldü.

Fakat özellikle 90’lardan sonra internetin büyük bir hızla yaygınlaşması, önemli bir sorunu gündeme getirdi: IPv4’ün sağlayabildiği ve sadece 4 milyar civarı bir rakamla sınırlı olan adres çeşitliliği, bu genişlemeyi uzun süre taşıyabilecek şekilde tasarlanmamıştı. İnternete bağlanan kişi sayısının artması, internet sitelerinin çeşitlenmesi, internete sürekli bağlı aygıt kavramının ortaya çıkması ve mobil internet erişiminin yaygınlaşması sonucunda atanabilecek adres miktarı hızla tükeniyordu.

Neticede IANA (Internet Assigned Numbers Authority - İnternet Atanmış Numaralar Otoritesi), Ocak 2011 itibariyle IPv4 adres bloğunun yüzde 97’sinin tükendiğini ve elinde sadece 120 milyon civarında adres kaldığını açıkladı. 2011’in sonlarına yaklaşırken, kalan adreslerin çoğu ülkede 4 - 6 ay içinde tükeneceği öngörülüyor. Hatta Çin gibi bazı ülkelerde bu sınıra çoktan ulaşıldı bile.

Türkiye’de kullanılabilecek IPv4 adreslerin de en geç 2013 yılı ortalarında tükenmesi bekleniyor. Hatta Milli Eğitim Bakanlığı’nın “FATİH” projesi kapsamlı olarak devreye girdiği takdirde, Türkiye’deki IPv4 adreslerinin 2012 ortalarına kadar tükenmesi de söz konusu.

* Bu bir advertorial çalışmadır. *
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun