Genel 20 EYLÜL 2010 / 15:01

Venezuela'ya nükleer bomba yapmak için söz veren çift yakalandı

Mascheroni çiftinin planları suya düştü, şimdiyse ömür boyu hapisle suçlanıyorlar.

Mascheroni çiftinin planları suya düştü, şimdiyse ömür boyu hapisle suçlanıyorlar.


Bir bilimadamı ve eşi Venezuella'ya nükleer bomba yapımında yardımcı olmaya çalışırken yakalandı. New Mexico'daki Los Alamos Ulusal Laboratuarında çalışan çift bir yıldır takip altındaydı.

1979'dan 1988'e kadar Los Alamos'ta görev yapan Fizikçi Pedro Mascheroni çok gizli bilgilere ulaşabiliyordu. Eşi Marjorie de 1981 yılından beri Los Alamos'ta görev alıyordu.

MSNBC'deki habere göre Mascheroni çifti, Venezuelalı sandığı Amerikan ajanıyla irtibata geçerek önümüzdeki on yıl içerisinde nükleer bomba yapmak için söz verdi. Çift bunun karşılığında Venezuela vatandaşı olmaya ve çalışmalar için 793 bin dolara ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri'nde yakalanan 75 yaşındaki Pedro Leonardo Mascheroni ve 67 yaşındaki Marjorie Roxby Mascheroni için 22 adet suçlama bulunuyor. Dava sonucunda çift suçlu bulunursa ömür boyu hapse mahkum edilebilir.

Geçtiğimiz yıl Associated Press'e röportaj veren Pedro Mascheroni, Amerikan hükümetinin yanlış hedef üzerinde uğraştığını belirtmişti. FBI geçtiğimiz yılın Ekim ayında çiftin bilgisayar, evrak, fotoğraf, kitap ve cep telefonları üzerinde inceleme yapmıştı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun