Genel 23 EKİM 2012 / 15:34

Van için Türkiye Kumbarası projesi 9,5 milyon liraya ulaştı

Turkcell'in Türk Eğitim Vakfı işbirliğinde 5 milyon lira atarak başlattığı "Van için Türkiye Kumbarası" projesi, depremin birinci yılında gelen desteklerle birlikte 9,5 milyon liraya ulaştı. Proje kapsamında bir Öğretmen Kampüsü ve Öğrenci Yurdu inşa edilirken, öğrencilere eğitim bursu sağlandı. Van Erciş’te açılan Turkcell Global Bilgi Çağrı Merkezi ise 50’si engelli 100 kişiye iş olanağı sağladı. Turkcell ayrıca Van’da bulunan Şebeke Operasyon Merkezi’ni büyütmek üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Deprem felaketinin yaşandığı ilk andan itibaren afet durumlarında kesintisiz mobil iletişim için önceden planlanan önlemleri devreye sokan şirket, deprem sonrasında iletişim trafiğinin 4 katına çıkmasına rağmen 200’ün üzerindeki iletişim ünitesiyle hizmet vermeye devam etti. Şebekenin desteklenmesi için hiç vakit kaybetmeden harekete geçen 200 kişilik Turkcell ekibi, tüm şebekeyi kısa sürede eksiksiz şekilde çalışır duruma getirdi.

Bütün depremzede Turkcell müşterileri acil durumlarda 112 ve 155’i aramaları gerektiği konusunda kısa mesajla bilgilendirildi. 112 ve 155’e 10 bini aşkın SMS ile yardım talebi geldi. Turkcell, müşterileri tarafından bu numaralara gönderilen SMS’leri, kamu kurumlarıyla işbirliği yaparak Babakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ve Sağlık Afet Koordinasyon Merkezi ile hızlı bir şekilde paylaştı, acil durumda olan kişilerin kurtarılmasına katkı sağladı. Bu SMS’leri gönderen müşterilerinden acil müdahale ve yardım ihtiyacı olan 65 kişiyi tek tek arayarak ihtiyaçlarını soran Turkcell, SMS sahiplerinden 57’sine ulaştı. Böylece hayat kurtarma sürecine katkı sağlandı.

Konuyla ilgili konuşan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, ilk andan itibaren şirket olarak  Van için tek yürek olduklarını ve üzerlerine düşen sorumluluğu layıkıyla yerine getirmek için canla başla çalıştıklarını belirtti. Tüm bunları yaparken zihnimizde daima “başka neler yapabiliriz?” sorusunun olduğunu söyleyen Öztürkler, bu doğrultuda ortaya "Van için Türkiye Kumbarası" projesi çıktığını ifade etti.

Van Operasyon Merkezi genişleyecek

Depremin ardından Turkcell, mevcut operasyon merkezini daha da büyütmek ve verimliliğini artırmak üzere bir çalışma başlattı. 2G ve 3G şebeke santrallerine ilave olarak, data trafiğiyle ilgili yeni ekipmanlar ve santraller de operasyon merkezine eklenecek. Önümüzdeki günlerde genişletilmiş haliyle hizmet vermeye devam edecek olan Van Operasyon Merkezi’nden, Van dışında Hakkari, Şırnak, Siirt, Bitlis ve Muş illerine de hizmet veriliyor. Kesintisiz ve kaliteli iletişimin ön koşulu olan operasyon merkezleri, bölgede müşteriyle daha yakın olmayı ve sorunları daha hızlı çözebilmeyi sağlıyor. Söz konusu 6 ilde Turkcell bugün 12 ana santral ve 740 civarında 2G/3G istasyon ile servis veriyor.

Deprem sonrası bölgede azalan iletişim trafiği, geçen bir yılda hızla büyüyerek deprem öncesi dönemdeki trafiği aştı. Şirket, bölgede kapsama derinliğini arttırırken, 3G’ye de önemli ölçüde yatırım yaptı ve şebekesini bu doğrultuda genişletti. Van ve Erciş’te yeni kurulan ve birçok konut, hastane ve kamu binasını barındıran yerleşim yerleri kapsama altına alındı. Turkcell Superonline ise, Van ve çevresindeki toplam 6 ili diğer bölgelere ve Türkiye’nin geneline hem kuzeyden hem güneyden yeni hatlarla kesintisiz ve çok yüksek kapasiteyle bağlayan fiber optik internet altyapısını
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun