Genel 05 ŞUBAT 2010 / 14:04

Uzun menzilde patlayıcı tespiti mümkün

Güvenlik güçleri, patlayıcıların yerini 20 metre uzaklıktan, optik teknoloji ile tespit edebilecek.

Güvenlik güçleri, patlayıcıların yerini 20 metre uzaklıktan, optik teknoloji ile tespit edebilecek.


Indra, Avrupa Birliği tarafından VII Ar-Ge çerçevesi kapsamında desteklenen ve uzun menzilli patlayıcıları bulması hedeflenen OPTIX projesine öncülük ediyor. 3.3 m Euro programı, patlayıcı maddelerin 20 metre uzaktan mikrogram seviyesinde izleri tanıyacak ve türünü ayırt edebilecek bir sistem geliştiriyor. Prototip, 2010 yılının sonunda hazır olacak ve denemeler 2012'nin ilk ayına kadar devam edecek.

Teknoloji, güvenlik güçleri tarafından patlayıcının türünün saptanması konusunda güvenilir bir yöntem olarak kullanılabilecek. Bu şekilde, bir aracın ya da şüpheli bir eşyanın patlayıcı taşıyıp taşımadığı önceden anlaşılıp, riskler azaltılabilecek, ayrıca yanlış alarmların önüne geçilmiş olacak.

Proje, taşınabilir bir eşyanın ya da maddenin içeriğini uyararak kimyasal yapısını tanıyan, yüksek enerjili ve çok fonksiyonlu lazerlerden faydalanıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun