Genel 02 EYLÜL 2009 / 06:22

Uzayda çocuk yapmak çok da kolay olmayabilir

Dünya ötesinde yaşam sürmek, uzay ortamının memeli çoğalmasını nasıl etkileyeceğini bilmeyi gerektiriyor.

Dünya ötesinde yaşam sürmek, uzay ortamının memeli çoğalmasını nasıl etkileyeceğini bilmeyi gerektiriyor.


Uzayda çoğalma çalışmaları deniz kestaneleri, balıklar, amfibiler ve kuşlarla sürdürülüyor fakat Japon biyologların son dönemde yaptıkları çalışmalar, uzayda memeli döllenmesinin gerçekleşebiliyor olmasına rağmen, düşük yerçekiminde fare embriyolarının hücrelerinin bölünmesi ve olgunlaşmasının tehlikeye girdiğini gösteriyor.

Araştırmacılar yer çekimi koşulları uzay boşluğu hissine benzeyen ve bunu her yöne dağıtan üç boyutlu bir klinostatın içinde spermle yapay olarak fare yumurtalarını döllediler. Bazı embriyolar nihai olarak dişi farelere yerleştirildi ve bu grupta normal yerçekiminde döllenen gruptan çok daha düşük sayıda sağlıklı doğum vakasına rastlandı.

Araştırmacılar bunun düşük yerçekimi koşullarının hücresel süreçteki sonuçlarını yansıttığından şüphe ediyorlar. Bu sonuçlar ilk kez, memelilerde döllenmenin düşük yerçekimli ortamda da olabileceğini ortaya koyuyor ancak rapor döllenme sonrasında embriyo gelişiminin bir yerçekimine ihtiyaç duyuyor olabileceğini de ortaya koyuyor.

Dünya ötesinde ya da uzay istasyonlarında yaşam sürmek, bu yerçekimi düşük ortamlarda memeli çoğalmasının nasıl gerçekleşebileceğini çok iyi anlamamızı ve hatta becerebilmemizi gerektiriyor.