Genel 04 AĞUSTOS 2010 / 04:42

Uzay robotu daha uçmadan şakımaya başladı

NASA'nın uzay görevi için hazırladığı robot daha gitmeden bıdır bıdır konuşuyor.

NASA'nın uzay görevi için hazırladığı robot daha gitmeden bıdır bıdır konuşuyor.


NASA'nın sonbaharda Uluslararası Uzay İstasyonu'nda gerçekleştirilecek bir görev için hazırladığı Robonaut 2, daha göreve gitmeden Twitter'dan mesaj yollamaya başladı.

"STS-133 ekibiyle birlikte çektirdiğim fotoğrafa bakın, ne güzel birlikte ISS'e gideceğiz" diyerek ilk mesajını yollayan robot, aslında 140 karakterle şakımaktan çok daha anlamlı işler de başarabildiği için bu yolculuğa çıkıyor. Zira NASA ve General Motors işbirliğiyle 3 yılda geliştirilen robot, birçok alet ve edevatı bir insanın kullanabileceğinden 4 kat daha hızlı kullanabiliyor. Robot, şimdiye dek üretilmiş en becerikli insansı robot olarak nitelendiriliyor.

İlk başta dünyadaki işlere yardım etmesi düşünülen robotu, sonradan düşük yerçekimi ortamında nasıl davranacağını görmek için astronotlarla birlikte uzaya göndermeye karar vermişler. Böylece robot, uzaya gönderilen ilk insansı robot unvanına da kavuşmuş olacak.

Robonaut 2'nin Twitter sayfasına http://twitter.com/AstroRobonaut adresinden ulaşabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun