Genel 02 NİSAN 2012 / 13:34

Uydu teknolojileri Avrupa'da gelişiyor

Uydu teknolojileri Avrupa'da gelişiyor

Global uydu ve yayıncılık operatörlerinden SES, ASTRA uydusunun 142 milyon haneye hizmet vermeye başlamasıyla birlikte uydu teknolojilerinin Avrupa’nın önde gelen TV altyapılarından biri haline geldiğini açıkladı. SES firmasının 35 Avrupa ve Kuzey Afrika ülkesinde gerçekleştirilen araştırmaya dayanarak her yıl sunduğu “Uydu Takibi” raporunun yıl sonu sonuçlarına göre, Avrupa’da yaklaşık 84 milyon hanede başlıca yayın kaynağı olarak kullanılan uydu yayınları, son dört yıl içinde yüzde 22 artış gösterdi. Aynı dönemde karasal TV yayını yaklaşık 16 milyon hane kaybederken, kablolu yayın aboneliğinde ise 2 milyondan fazla eksilme gerçekleşti. Telekomünikasyon ağları üzerinden IP formatında TV yayını yapan IPTV ise oldukça düşük bir düzeyden yaklaşık 16 milyon haneye yükseldi.

Birleşik Krallık, Almanya, Ukrayna, Polonya ve İtalya yüksek çözünürlüklü dijital yayının gelişimiyle birlikte 2011’de uydu alanında  büyük bir büyüme gösterdiler. Avrupa genelinde dijital yayın alan 186 milyon hanenin yaklaşık yüzde 44’üne ulaşan uydu yayınları, yüzde 97 dijitalleşme oranı yakalarken karasal yayında bu oran yüzde 70'te kaldı. Kablo TV’de ise yüzde 48 düzeyinde.

Uydu yayını kablo yayınını geride bıraktı

142 milyon haneye hizmet veren ASTRA, bir önceki yıla göre 7 milyon hane, dört yıl öncesine göre ise 25 milyon hane artış göstermiş durumda. Avrupa’da TV yayını alan hanelerin yarısından fazlası ASTRA üzerinden sinyal alırken, Avrupa’da uydu yayını kullanan hanelerin yüzde 73’ü, yani toplamda 62 milyon hane de ASTRA kullanıyor. Bunun yanı sıra Avrupa’da uydudan HD yayını alan toplam 29 milyon hanenin 23 milyondan fazlasına ulaşan ASTRA, 267 HD kanal yayını yapıyor. Dünya çapında 50 uydusuyla 1.200 HD kanal yayını yapan SES, 258 milyon haneye ulaşıyor.

Konuya ilgili konuşan Avrupa Ticari Biriminin Kıdemli Başkan Yardımcısı Norbert Hölzle, tarihte ilk kez uydu yayınının kablolu yayının önüne geçtiği Almanya’daki eğilim, İngiltere’nin yanı sıra Avrupa’nın genelinde de doğrulandı ve uydu yayınının diğer yayınları geride bıraktığını belirtirken, kanalların sayısı ve çeşitliliğinin, yayının kalitesi ve uydunun geniş erişim alanı, evlerde uydu antenine geçiş kararının alınmasındaki en önemli faktörler olduğunu ifade etti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun