Genel 11 KASIM 2013 / 14:16

Ustalar USTA’yı tanıttı

IntelRAD CEO’su Can Yıldızlı ve IntelRAD İş Geliştirme Direktörü Can Şimşek Ulusal Siber Tehdit Ağı’nın tanıtımını gerçekleştirdi.

USTA siber tehditlere karşı kritik konumlardaki kurumlar arasında bir ittifak sağlıyor. Üye olan kurumlar karşılaştıkları tehtidi USTA ile paylaşıyor. Eş zamanlı çalışan Ulusal Siber Tehdit Ağı’nın küresel çapta çalışan uzmanları olası saldırıları siber suç gerçekleşmeden önce raporlayarak ağdaki diğer kurumlarla paylaşıyor.
IntelRAD İş Geliştirme Direktörü Can Şimşek “Kötü amaçlı haklayıcılar az bilgiyle bile detaylı saldırılar gerçekleştirebiliyor. Finansal kaynaklar, bilgi birikimi ve gizli belgelerin erişilebilir olması siber güvenliğin özel şirketlerde daha önemli olmasına yol açıyor“ dedi. Kamuyla çalışmayı da istediklerini söyledi ve başka projelerinin olduğundan bahsetti. “4 gün önce duyurulan beyaz haktivist yetiştiren Siber güvenlik Akademisi projesi için 60dan fazla uzman, içerik sağlamak için başvurdu.” Bu konuda çalışmak isteyen bakanlıklarla işbirliği yapmaya hazırız. Ülke olarak siber güvenlik alanında bilinçlenmeye ve eğitime ihtiyacımız var. TÜBİTAK’ın farkındalık yaratma çalışmalarına teşekkür ediyoruz “ dedi.
"Proaktif güvenlik ağ tabanlı kollektif bir anlayış getiriyoruz "
IntelRAD CEO’su Can Yıldızlı USTA ağını tanıttı. Siber güvenlik tatbikatlarında da kritik kurumların önlem almaktan çok uzak olduğu ifade etti. Siber istihbaratın Facebook’u gibi, çevrimiçi bir alarm sistemi var. Uyarı sistemi; tehditin karakteri, aktörlerin saldırı geçmişleri, dağılışı gibi karakteristik bilgiler veriyor. Dünyanın herhangi bir yerinde gerçekleşen bir saldırıyı nitelikleri ve karakter özellikleriyle bildiriyor. Yeraltında 300’den fazla forumdaki sensör servisinden topladığı bilgiler ve derin internet bilgilerini kullanarak eş zamanlı siber tehdit haritası kullanıyor.
USTA’ da kullanılacak siber tehdit paylaşımı için kullanıcıların rahatlıkla doğru ifadeler kullanabilmesi için bir siber güvenlik dili oluşturulmuş. Teknik bilgi gerektirmeden geçerli ifadelerle veriyi iletebiliyor. Siber tehdit dilinde “aktörler: haktivistler, bulgular: makinede görülen değişiklikler, belirtiler: tehdit alındığına dair uyaranlar” şeklinde kolay anlaşılır karşılıklar buluyor.
USTA üyeliğinin sabit bir fiyatı yok. Kurumun büyüklüğüne, data büyüklüğüne, yer altında bulunan veri miktarına bağlı olarak belirleniyor.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun