Genel 08 TEMMUZ 2010 / 07:41

Usta Yoda'nın yaratıcısı kızdı

Lucasfilm, gerçek hayatta ortaya çıkan ışın kılıcının patenti için dava açmaya hazırlanıyor.

Lucasfilm, gerçek hayatta ortaya çıkan ışın kılıcının patenti için dava açmaya hazırlanıyor.


Haziran ayında adeta Star Wars (Yıldız Savaşları) filminden çıktığını düşündüğümüz bir ışın kılıcından söz etmiştik. Wicked Laser şirketinin Spyder III Pro Arctic Laser ürünündeki benzerliği sadece biz değil, Yıldız Savaşları filminin yapımcısı George Lucas da  farkına varmış.

Görünen o ki George Lucas bu benzerliğe biraz kızmış. Öyle ki Lucas'ın şirketi Lucasfilm Wicked Laser şirketine konuyla ilgili bir mektup yollamış. Mektupta, yasal olarak patenti George Lucas'ta bulunan "lightsaber" yani ışın kılıcı için gerekli yasal mevzuatlar uygulanmazsa, Wicked Laser'ın dava edileceği bildirildi.

Ayrıca mektupta hayal ürünü olan bir silahın gerçekte yaratılarak tehlikeli şekilde satışa sunulduğu ve gerekli önlemlerin de alınması gerektiği belirtildi. Spyder III Pro Arctic Laser bir watt gücüyle insan dersine zarar verirken, göze tutulduğunda körlüğe sebep olma gibi sorunlarıyla piyasaya çıkmıştı.

Wicked Laser CEO'su Steve Liu, şirketlerinin 7 yıllık olduğunu ve daha önce de benzer lazerler piyasaya sürdüklerini belirtti. Yaptığı açıklamada Yıldız Savaşları filmindeki ışın kılıçlarıyla kendi ürünlerimi karşılaştırmaya bile ihtiyaç duymadıklarını ifade etti.

Ayrıca Liu, "Lucasfilm kendi haklarını korumak için böyle bir girişimde bulunmuş olabilir. Ancak böyle bir dava fikri bile hâlâ çok saçma geliyor" dedi. Bu arada tehlikeli oluşuyla gündeme gelen Wicked Laser ürünü Spyder III Pro Arctic Laser için yeni güvenlik güncelleştirmelerinden söz ediliyor.

Üründe artık yüksek ya da düşük güç kullanılabilecek. Ayrıca lazerin ulaşacağı mesafe de artık ayarlanabiliyor. Güvenlik kilidi de yerleştirilen lazerle birlikte gelen gözlük de geliştirilmiş. Artık gerçek hayattaki ışın kılıcıyla etrafa zarar vermek biraz daha zorlaştı diyebiliriz. Ancak bu hamleler Lucasfilm'i durdurmayacak gibi gözüküyor. Bir hafta içinde şirketin Wicked Laser'a dava açması bekleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun