Genel 24 AĞUSTOS 2010 / 10:19

USB bellek 154 kişinin ölümünden sorumlu tutuluyor

İspanya'nın en büyük uçak faciasının sebebi, USB bellekten geçen virüs.

İspanya'nın en büyük uçak faciasının sebebi, USB bellekten geçen virüs.


2008 yılında 154 kişinin hayatını kaybettiği Flight 5022 seferinde yaşanan uçak kazasının pilotaj hatası olduğu öne sürülmüştü. Ancak şimdi araştırmacılar kazaya USB bellekten bulaşan bir enfeksiyonun sebep olduğunu düşünüyor.

Araştırmacıların hazırladığı 12 bin sayfalık raporda, sızan bir solucanın havayolları merkezindeki sistem uyarılarını yavaşlatmış olabileceğini belirtiliyor. Ayrıca rapora göre, bilgisayarların uçağın kanadında yaşanan problem de dahil olmak üzere üç sorunu tespit edemediğini ve buna sebep olan şeyinse USB bellekten bilgisayara bulaşan bir zararlı yazılım olduğu açıklanıyor.

Spanair, kazadan bir gün önce ve bir gün sonraki havayolundaki tüm şirketlerin bilgisayar kayıtlarının incelenmesi için talepte bulundu. Son raporun Ekim ayında hazırlanması bekleniyor.

Bazı uzmanlar raporda yer alan görüşlerin doğru olabileceğini, USB belleklerin en fazla solucan taşıyan aygıtlar olduğunu vurguluyor. Ayrıca USB bellek gibi diğer aygıtlara da dikkat edilmesi gerektiği, yoksa benzer trajedilerin devam edileceği de belirtiliyor.

Uzmanlar tarafından özellikle Windows kullanıcılarının otomatik açılma seçenekleri sebebiyle bu tür solucanlara istemeden de olsa sistemlerine bulaştırdıklarına dikkat çekiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun