Genel 25 KASIM 2010 / 11:40

Unutmayı sağlayan ilaç için denemeler başladı

Biz bunun sıvı halini yıllardır üzerine su ve buz ekleyip içiyorduk zaten.

Biz bunun sıvı halini yıllardır üzerine su ve buz ekleyip içiyorduk zaten.


Amerika'daki Johns Hopkins Üniversitesi, bellekte yer eden kötü anıların silinmesine yardımcı olacak yeni bir ilacın ilk deneme fazına geldiğini açıkladı. İlgili ilaç tecavüz, katliam ve benzeri travmalar yaşayan kişilerin aklından silemediği bu zor deneyimleri unutmalarına ve normal yaşama daha hızlı dönmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor.

İlaç, bu etkisini beynin korkuyla ilgili bölümündeki bazı proteinleri ortadan kaldırarak bunlarla ilişkilendirilmiş bellek girişlerini silmek yoluyla gerçekleştiriyor (ed: hayli enteresan).

Bununla birlikte, araştırmacılar ilacın son halini almasının halen uzun süreli bir çalışma gerektirdiğini vurguluyor. Üstelik konuya dair bazı etik sorular da çoktan gündeme gelmiş durumda. İlk akla gelen endişelerden biri korkuların ve yaşanan deneyimlerin kişinin karakteri üzerinde biçimlendirici bir etkiye sahip olması. Dolayısıyla bunları ortadan kaldırdığınızda kişiliğin nasıl etkileneceği kocaman bir soru işareti. İkincisi, birden fazla korku veya travma yaşayan kişilerde seçiciliği nasıl sağlayacağınız konusu halen cevabını bulmuş değil. (ed: hadi biz bir de buna hep şu filmlere konu alan korkusuz asker üretme çabalarını ekleyelim)

Detaylar bu adreste.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun