Genel 13 EYLÜL 2011 / 14:25

Uluslararası teknoloji ve iş gündemi ICT Summit Eurasia Bilişim Zirvesi’11’de

Uluslararası teknoloji ve iş gündemi zirvede şekilleniyor

Bu yıl bölgesel yapılanmasıyla uluslararası işbirliklerine zemin hazırlayarak teknoloji ve iş gündemi yaratacak ICT Summit Eurasia Bilişim Zirvesi '11, dünyanın konuştuğu 'ekonomi tetikçisi' John Perkins ve Y kuşağı uzmanı stratejist Micheal McQuenn’i de, ilk kez İstanbul’da ağırlayacak.İnterpromedya tarafından on yıldır düzenlenen ve bu yıl kapsam alanı Avrasya Bölgesi’ne genişletilerek “ICT Summit Eurasia Bilişim Zirvesi’11 olarak yola devam eden ve 3-5 Ekim tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek zirve katılımcılarını bekleyen yenilikler, bugün düzenlenen basın toplantısı ile açıklandı. Ana sponsor Vodafone ve destekleyen STK’ların katılımıyla gerçekleşen basın toplantısında zirvenin bu yıl değişen içeriği ve yenilikleri aktarıldı. Vodafone İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, TBD Başkanı Turhan Menteş, TBV Başkan Yardımcısı Bülent Gönç, TEDER Başkanı Serhat Özeren, TESİD Başkanı Müjdat Altay, TÜBİSAD Başkan Yardımcısı Levent Kızıltan, TÜTED Başkanı Adil Zafer Müftüoğlu, TÜBİDER Başkanı Erkin Fındık ve YASAD Başkanı Şerif Beykoz’un katılımıyla gerçekleşen toplantıda İnterpromedya Genel Müdürü Güldane Taşdemir de, zirvenin bu yıl ev sahipliği yapacağı ilklere dikkat çekti.

Konuşmasında bugüne kadar Türkiye bilişim sektöründeki en büyük bilgi, iletişim, eğitim, iş ve ilişki geliştirme platformu olan Bilişim Zirvesi’nin, 2011 itibariyle iddiasını Avrasya bölgesine taşıdığını belirten Taşdemir, bu yıl zirvede yaşanacak ilklere de dikkat çekerek şöyle konuştu: “İlk defa 23 ülkeden 244 konuşmacı zirvede olacak. (Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın (TİKA) desteği ile 23 ülkeden birçok profesyonel katılımcıyı ağırlayacağız. Bölge ülkeler arasındaki başarılı bilişim projelerinin ödüllendirileceği ICT Summit Eurasia 2011 Ödülleri de ilk defa sahiplerini 3 Ekim’de zirvede bulacak” diye konuştu.

Zirvenin bölgesel işbirlikleri için de önemli bir platform sunacağını vurgulayan Taşdemir, “Türkiye’de günde ortalama 3 bilişim şirketi kapanıyor. Bilişim şirketlerimizin kapanmak yerine çoğalmaları ve gerek yurtiçi, gerek yurtdışında büyümelerine destek olmak için Bilişim Zirvesi’ni Avrasya’ya açtık. “Sınırlar Kalkıyor” teması ile gerçekleşecek ICT Summit Eurasia – Bilişim Zirvesi ’11, katılımcılarının Avrasya bölgesinde yeni iş bağlantıları kurmalarını, 23 ülkeden 244 konuşmacı ile bölge ülkelerinin teknolojiye ilişkin yatırım planlarını en yetkili ağızlardan öğrenmelerini, yeni vizyonlar kazanmalarını sağlayacak” dedi. Zirvenin 10 ana konferans ve 83 oturumun yanı sıra iki önemli uluslararası konuşmacıyı da ağırlayacağını belirten Taşdemir, “Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları” isimli kitabı ile dünyayı kasıp kavuran Amerikalı yazar ve aktivist John Perkins ve Y Kuşağı Uzmanı stratejist Michael McQueen, ilk kez zirve çatısı altında İstanbul’da olacak” şeklinde konuştu.

Vodafone İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray: "Başarısı tescillenmiş önemli bir platform"

Taşdemir’in ardından kürsüye çıkan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, “Ülkemizde ve bölgemizde bilgi iletişim teknolojileri sektörünün geleceğini tartışacağımız çok önemli bir platform olan ICT Summit Eurasia Bilişim Zirvesi 2011'e Vodafone Türkiye'nin ana sponsorluğunda destek vermekten mutluluk duyuyoruz. İkinci çeyrekte yüzde 8,8 büyüme ile dünyanın ikinci en hızlı büyüyen konumundaki Türkiye ekonomisinin gelecek potansiyelinde bilgi iletişim teknolojileri sektörü stratejik bir role sahiptir. Kriz dönemlerinde dahi büyüyecek kadar dinamik olan bilgi iletişim sektörü, gerek sağladığı verimlilik ve rekabet gücüyle ekonomik kalkınmanın lokomotifi olmasi itibariyle, gerekse bilgi toplumuna dönüşümündeki katma değeri ile öne çıkmaktadır. Avrasya Bölgesi önümüzdeki dönemde refaha ve kalkınmaya odaklanırken, bölgenin en güçlü ekonomilerinden biri olan Türkiye için bu süreçte sorumluluklar ve fırsatlar olacaktır. Sektörümüzdeki büyüme fırsatlarını vurgulayacağımız bu zirvenin, ülkemizin ekonomik büyüme yol haritamıza stratejik katkı sağlamasını temenni ediyorum” dedi. Vodafone olarak “Futureagenda- Gelecek Gündemde” adlı girişimlerini de bir adım öteye taşıdıkları “Future In Mobile-Gelecek Mobilde” vizyonlarını da zirvede aktaracaklarını belirten Timuray, zirvenin bir ortak akıl üretim platformu olacağını düşündüklerini ifade etti.

Ulaştırma Bakanlığı, AB Bakanlığı ve STK’lardan tam destek

ICT Summit Eurasia – Bilişim Zirvesi ’11; AB Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Başbakanlık’a bağlı Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA), İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) yanı sıra onlarca kurum, dernek ve sponsorun katkılarıyla gerçekleştiriliyor. Basın toplantısında zirveyi destekleyen sivil toplum örgütlerinin başkanları da etkinlik kapsamındaki projelerini anlattı. TBD Başkanı Turhan Menteş, uluslararası bir etkinlik haline dönüşen Bilişim Zirvesi’ne destek verdiklerini belirterek etkinliğin bölgesel arenada yarattığı sinerjiye katkıda bulunmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. TBV Başkan Yardımcısı Bülent Gönç, zirvede “Geleceğin Dijital Türkiyesi’nde Sınırlar Nasıl Kalkar?” paneline ve “Kullanıcının Sesi Forumu”na ev sahipliği yapacaklarını açıkladı. Kullanıcının Sesi Forumu’nda farklı sektörlerden teknoloji liderlerinin kürsüye çıkacağını ve başarı öykülerinin yanı sıra hayal kırıklıkları, yatırım planları ve sektörden beklentilerinden de söz edeceklerini açıkladı. TEDER Başkanı Serhat Özeren, sektörün gelişimine ve uluslararası arenada yeni iş birlikleri kurulmasına zemin hazırlayacak zirveye katkıda bulunmaktan memnuniyet duyduklarını açıkladı.TESİD Başkanı Müjdat Altay, zirve kapsamındaki “Sürdürülebilir Kalkınmada Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Sektörünün Rolü Paneli”nde elektronik sektörünün gelişimi için bir yol haritası ortaya konacağını dile getirdi.TÜBİSAD Başkan Yardımcısı Levent Kızıltan, çevre ülkelerdeki bilişim STK’larının başkanları ile Zirve’de bir Yuvarlak Masa Toplantısı düzenleyeceklerini ve bölgesel olarak yeni iş birliklerini teşvik edeceklerini belirtti. TÜTED Başkanı Adil Zafer Müftüoğlu, zirve kapsamında Kamu Güvenliği ve Acil Durum Haberleşmesi Forumu’na imza atacaklarını belirterek, burada hayat kurtarıcı telekom uygulamalarının geliştirilmesi için önemli bir buluşma sağlanacağını söyledi. TÜBİDER Başkanı Erkin Fındık, zirve kapsamında “Bilişim Meslekleri ve Eğitim Forumu” ile “FATİH Projesi Çerçevesinde Bilişim Öğretmenlerinin Görüşleri Paneli”ne ev sahipliği yapacaklarını ifade etti. Son olarak kürsüye çıkan YASAD Başkanı Şerif Beykoz ise, ICT Summit Eurasia – Bilişim Zirvesi ’11’de yaratılan sinerjiden yazılım sektörünün de en etkin biçimde yararlanması için özel çaba göstereceklerini vurguladı.

Katılımcıları, 10 ana konferans ve 83 oturum bekliyor

ICT Summit Eurasia – Bilişim Zirvesi ’11 kapsamındaki 10 ana konferansın başlıkları şöyle: Sınırsız İletişim Konferansı, Mobilişim Konferansı, Bölgesel Finans Çözümleri Konferansı, Bölgesel İş Fırsatları Konferansı, Geleceğin Ticaretinin ‘e’ Hali Konferansı, Sınırları Kaldıran Sosyal Medya Konferansı, Sınırsız Oyun Konferansı, m-Sağlık / Tele Sağlık Konferansı, Kaspersky Lab IT Security Day Konferansı ve Teknoloji Şehri İstanbul Forumu.

Zirve açılış günü, ekonomi tetikçisi John Perkins’i ağırlayacak

“Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları” isimli kitabı ile dünyayı kasıp kavuran Amerikalı yazar ve aktivist John Perkins, küresel ekonomik krize ve sürekli büyümeye, kârı maksimize etmeye odaklanmış günümüz ekonomisinin sınırları hiçe sayan gidişatına zirve çatısı altında farklı bir bakış açısı getirecek. Perkins, bilişim teknolojilerinin bu dönüşüm sürecine etkilerini değerlendirerek, çöken eskinin ve ufukta görünen yeninin çarpıcı bir karşılaştırmasını yapacak.

Y kuşağının şifreleri 3 Ekim’de zirvede çözülecek

1980 sonrasında doğmuş ve teknolojiyi bir yaşam biçimi olarak benimsemiş Y kuşağının dilinden en iyi anlayan isimlerden biri; Y Kuşağı Uzmanı Michael McQueen, ilk kez Zirve çatısı altında Türkiye'de olacak. Son altı yılda, dört kıtada 100 binin üzerinde yöneticiye Y kuşağına ulaşma yollarını anlatan McQueen, ICT Summit Eurasia – Bilişim Zirvesi ’11’in ilk günü olan 3 Ekim 2011’de yapacağı konuşmada Y kuşağını çalışan ve tüketici olarak kazanmanın ipuçlarını aktaracak. Etkinliğin ikinci gününde yalnızca 100 kişilik kapalı bir gruba özel olarak “Y Kuşağı ve Kurumsal Kültürlerin Zorunlu Dönüşümü” konulu, yarım günlük özel bir workshop gerçekleştirecek McQueen, Y kuşağının şifrelerini bu workshop'ta çözecek. Katılımcılar, Y kuşağı çalışanların verimliliğini artırmaya ve onlara yönelik doğru satış-pazarlama yöntemlerini belirlemeye ilişkin tüm sorularına yanıt bulabilecek.

Zirvenin diğer konuşmacıları arasında ise küresel TED organizasyonunun 12 fahri temsilcisinden biri olan bağımsız yazar ve düşünür Jim Stolze, Paypal, Kuzey, Orta ve Doğu Avrupa Genel Müdürü Jean François Rochet ve çevre ülkelerin düzenleyici kurum başkanları ve üst düzey devlet temsilcileri yer alacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun