Genel 09 ŞUBAT 2010 / 14:14

Uluslararası Bilişim Sanayi Zirvesi başlıyor

Bilişimin ülke ekonomileri üzerindeki kaldıraç etkisi ve önemli fırsatlar Ankara'da tartışılacak.

Bilişimin ülke ekonomileri üzerindeki kaldıraç etkisi ve önemli fırsatlar Ankara'da tartışılacak.


 

TÜBİSAD, Intel ile birlikte 17 Şubat'ta Ankara'da düzenleyeceği "Uluslararası Bilişim Sanayi Zirvesi"nde uluslararası alanda bilişim ve ekonomiye yön veren dünyaca ünlü isimleri ve devlet yöneticilerini ağırlayacak. Ekonominin gelişimi için en stratejik sektör olan bilişimin desteklenmesine ve Türkiye'nin bilişimde bölgesinde öncü rol üstlenmesine yönelik çözüm önerilerinin tartışılacağı zirvede dünyadan ve Türkiye'den başarılı örnekler paylaşılacak. Ayrıca bilişim alanındaki politikalar ve uygulamalar değerlendirilecek. Zirvede bilişim alanında bölgenin potansiyelinin masaya yatırılması ve Türkiye'nin bu alanda bölgede öncülük etmesine katkıda bulunulması amaçlanıyor.

Zirvenin ana konuşmacıları, ABD İnovasyon ve IT Vakfı Başkanı Dr. Robert Atkinson, Avrupa Komisyonu Lizbon Stratejisi Bilgi Toplumu Genel Direktörlüğü Ekonomik ve İstatistiki Analiz Birim Başkanı Lucilla Sioli ve OECD Bilim ve Teknoloji Direktörü Graham Vickery ve T.C. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım olacak. Dr. Robert Atkinson Amerika Birleşik Devletleri'nde "Başkanların Bilişim Danışmanı" olarak tanınırken, Graham Vickery de OECD ülkelerinin bilişim vizyonunu belirleyen isim olarak biliniyor.

Bilişim en stratejik sektördür

Bilişim sektörünün, ülke ekonomilerinin gelişmesine katkı yapmanın yanı sıra, pek çok sektör için rekabetçi üstünlüğümüzü artıracak en önemli sektör olduğunu söyleyen TÜBİSAD Başkanı Turgut Gürsoy, sektörün Türkiye'nin geleceği için en stratejik sektörlerden biri olduğunu vurguladı. Gürsoy, TÜBİSAD olarak uluslararası alanda sektörü yönlendiren önemli isimlerin bilgi ve deneyimlerini paylaşacakları "Uluslararası Bilişim Sanayii Zirvesi: Bilişim Ekonomisi İstihdam ve Yatırım Politikaları" başlıklı zirve ile sektörün ülke gelişimindeki katkısını anlatmak ve gelişimine katkıda bulunmak istediklerini belirtti.

Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem de, sektörün gelişiminde dünyada gerçekleştirilen başarılı uygulama ve örneklerin büyük önem taşıdığını belirtti. Intel'in bilgi ve iletişim teknolojileri alanında uluslararası arenada bugüne kadar gerek hükümetler, gerekse farklı kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla birçok proje ve uygulama gerçekleştirdiğini hatırlatan Ertem, gerçekleştirilecek bu zirve ile bu alandaki uluslararası deneyimlerini Türk bilişim sektörünün hizmetine sunmayı amaçladıklarını kaydetti. Ertem, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve sektör temsilcilerinin de ilgi ve desteğiyle gerçekleştirilecek zirvenin Türkiye'de bilişim sektörünü çok daha iyi bir noktaya taşıyacağına, sektördeki iyileştirmelerin de Türkiye'yi dünyada ekonomik ve sosyal alanda çok daha önemli bir konuma getireceğine inandığını sözlerine ekledi.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun