Genel 06 KASIM 2008 / 12:12

Ufuk Uras’tan internet yasakları için TBMM'ye soru önergesi

Özgürlük ve Dayanışma Partisi Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ufuk Uras Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle internet yasakları üzerine bir soru önergesi verdi.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ufuk Uras Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle internet yasakları üzerine bir soru önergesi verdi.

"Türkiye'de İnternet siteleri ve İnternet günlüklerine (bloglar) yönelik erişim yasakları Türkiye sınırlarını aşmış ve uluslararası kamuoyunun gündemine taşınmıştır. Küresel video paylaşım sitesi youtube.com, kliptube.com, dailymotion.com, geocities.com, Google Groups gibi pek çok İnternet hizmet sitesinin yayını, çeşitli sürelerle kesintiye uğramış, bir bölümü halen Türkiye'den erişilmez durumdadır." diyen Uras’ın soru önergesi metni şöyle:


 


- Erişim yasaklarının bir bölümünde Adnan Oktar'ın adı geçmektedir. Günde binlerce kişinin ziyaret ettiği Vatan gazetesinin İnternet yayını olan gazetevatan.com sitesi, Oktar'ın avukatlarının girişimleri sonucu birkaç saatliğine de olsa kapalı kaldı. Vatan gazetesi Oktar'ın girişimleriyle 61 erişim yasağı kararı verildiğini duyurdu. Son olarak Oktar'ın avukatları, bianet.org haber sitesine gönderdikleri bir uyarı mektubunda, sitede yayımlanan bir yazı kaldırılmadığı takdirde siteyi erişime kapattırmak üzere mahkemeye başvuracaklarını bildirdiler. Son 6 ay içerisinde Adnan Oktar, "kişilik haklarına saldırı" ve "hakaret" gibi gerekçelerle İnternet sitelerine yönelik kaç tane tedbir kararı aldırmıştır?- Adnan Oktar'ın girişimleriyle ilgili kaç mahkeme erişim yasağı kararı almıştır? Kaç girişimde Gebze ve Silivri Asliye Hukuk Mahkemeleri adres olarak seçilmiştir? Neden bu mahkemeler özellikle seçilmiştir?- Türkiye'nin Çin, Tunus, Kuzey Kore gibi İnternet'e karşı dünyanın en baskıcı ülkeleri arasında gösterilmesine neden olan erişim yasaklarında 5651 Sayılı "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun''un etkisi nedir?- Hükümetiniz, 5651 Sayılı "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun''u ne zaman değiştirmeyi düşünüyor?- Bakanlığınız, sistematik erişim yasağı kararlarını alan mahkemelerin bu tutumlarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne uyumu konusunda ne düşünüyor?.."

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun