Genel 13 MAYIS 2010 / 14:00

Ucuz süper bilgisayarlar zor durumda

Sebep Sony'nin PS3 için yayınladığı yeni güncellemeler.

Sebep Sony'nin PS3 için yayınladığı yeni güncellemeler.


Sony, PlayStation 3 güncellemesi ile PS3 oyun konsolunun Linux gibi alternatif işletim sistemlerini kullanmasını engelledi. Bu hamle korsan yazılımları engellemek için başarılı olabilecek gibi görünse de, bazı araştırma projelerine zarar verme potansiyeli de taşıyor.

Örneğin Amerikan Hava Kuvvetleri, Roma'daki laboratuarına 339 adet PS3 oyun konsolu alarak, saniyede 53 trilyon işlem döngüsüne sahip bir süper bilgisayar yaratmıştı. Daha sonra araştırmanın boyutları genişledi ve Amerikan Hükümeti'ne 6 Ocak'ta 663 bin dolar karşılığında bin 700 tane daha 160GB'lık PS3 sistemi sağlanması konusunda anlaşma yapıldı.

Temel olarak bu anlaşmalarla Amerikan Hava Kuvvetlerine araştırmalarda kullanması için daha ucuza bir "süper bilgisayar" sağlanmış oluyor. Ancak Sony'nin güncellemesi bu tarz ucuza mal olan sistemler açısından endişe yarattı. Zira bu sistemler işletim sistemi tabanı olarak Linux kulanıyor ve yeni güncelleme PS3 konsollarının üzerine Linux yüklenmesi fonksiyonunu ortadan kaldırıyor.

Şimdilik bu tarz süper bilgisayarlar, PlayStation Network ağına bağlı kalmak zorunda olmadığı için Sony'nin güncellemelerine ihtiyaç duymuyor ve şimdilik sorun çıkarmıyor. Yine de herhangi bir PS3 kullanılamaz hale gelir ya da tamir edilmek zorunda kalınırsa oluşturulan süper bilgisayar darbe almış olacak.

Sony'nin bu tarz özel kurulumlara destek verip vermeyeceği henüz belli değil.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun