Genel 14 OCAK 2010 / 08:33

Ucuz donanımlar Linux'un işine geliyor

Ucuz donanımlar Linux'un hafif doğasını seviyor, ancak Microsoft bu durumdan pek hoşnut değil.

Ucuz donanımlar Linux'un hafif doğasını seviyor, ancak Microsoft bu durumdan pek hoşnut değil.


 

Kişisel bilgisayarlar teknolojiyle birlikte şekil değiştiriyor ve daha ucuz formlarla tüketicinin karşısına çıkıyor. Microsoft Windows ise bu değişim karşısında nispeten pahalı donanımlara yönelmeyi tercih ediyor.

Bu nedenle endüstri düşük bütçeli donanımlara ve netbooklara kucak açtığından bu yana, Microsoft'un kazancı giderek azalmaya başladı. Bu da Microsoft'un Windows fiyatlarını düşürmesine sebep oldu. Ancak tüketiciler ve işletmeler, yüksek fiyatlar nedeniyle uygulamalarının Windows XP'de çalıştığını görmeye pek ihtiyaç duymadıkları için Linux'a yönelmeye başladı.

Endüstrinin önde gelenleri, Linux'un ucuz donanımlar üzerinden 2010 yılında kişisel bilgisayarlara hakim olacağı düşünülüyor. TiVo, Amazon Kindle ve diğer Linux tabanlı cihazlara dair artan eğilimlere bakıldığında insanlar Linux kullanmaya çoktan alışmış görünüyorlar.

Microsoft aslında her zaman merkezde olmayı seven ve ‘görünen' bir marka olmaktan hoşnut. Ancak Linux bu görünürlüğü kendi adına pek dikkate almıyor. Bu da Linux'un donanım konusunda neden kazançlı çıktığını az çok açıklıyor. Üreticiler de haliyle görünürlüğü çok da dikkate almayan ve ucuza malolan bu ortağı tercih ediyor.