Genel 15 TEMMUZ 2009 / 11:44

Üç boyutlu sanal toplantı

IBM Lotus, sanal toplantılar için yeni bir alternatif sunuyor.

IBM Lotus, sanal toplantılar için yeni bir alternatif sunuyor.


Sohbet odalarında gerçekleştirilen toplantılara yeni bir alternatif getiren Lotus, üç boyutlu toplantı ortamı sunan Lotus Sametime 3D’yi tanıttı. Buna göre kullanıcılar, üç boyutlu toplantı odalarında kendilerini sembolize eden 'avatar’lar' sayesinde fiziksel olarak var oluyor. Kurumsal kullanıcılar burada sunumlarını gerçekleştirebildikleri gibi hem yazılı hem de sesli bir biçimde katılım gösterebiliyor. Aynı toplantı odasında iş planı ve herkesin üzerinde yorum yapabildiği panolarda yer alıyor. Toplantılar üç değişik sanal alanda gerçekleştirilebiliyor.


Lotus’un anlık mesajlaşma yazılımı olan Sametime, internet üzerinde yapılan mesajlaşmaları ve web konferanslarını daha hızlı ve verimli bir biçimde gerçekleştirmek üzere geliştirildi. Özellikle yaşanabilecek muhtemel güvenlik sıkıntılarını ortadan kaldırmayı amaçlayan bu yazılım, IBM güvencesi ile hazırlandı. Bu sene 11. yılını geride bırakan ürün ailesi sürekli yeni eklentiler ve hizmetlerle kullanıcılara yeni işbirliği deneyimleri kazandırıyor. IBM altyapısını kullanan ve kurumsal anında mesajlaşma alanında lider araçlardan birisi sayılan Lotus Sametime, benzeri yazılımlara göre avantajlar barındırıyor. Kişisel kullanıma istendiği takdirde kapatılabilen ve sadece kurumsal amaca uygun olarak düzenlenebilen bu programın kişi listesine, sistem yöneticisinin kontrolünden geçmeyen hiç kimse eklenemiyor. Bu sayede şirkete yöneltilebilecek olan saldırılar engellenmiş oluyor.


Konu hakkında değerledirmede bulunan IBM Türk Lotus Satış Yöneticisi Ülkü Ceylan; “IBM işbirliği ve iletişim konularında çıtayı her geçen gün biraz daha yukarı çekiyor. Üçüncü boyut bunun sadece bir kısmı. Daha güvenli, daha hızlı ve daha fazla işbirliği barındıran çözümler sürekli olarak hizmetlerimize ekleniyor. IBM’in işbirliği ve iletişim stratejisinin bir parçası olan bu eklentiler elbette büyük bir yatırım gerektiriyor. Bunu sürdürebilmek için IBM 2011 yılına kadar sadece bu alana 1 milyar dolar yatırım yapacak” dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun