Genel 25 OCAK 2010 / 12:28

Twitter'da hızlı yükseliş duraklıyor

Şu aralar Barack Obama ve Bill Gates'in mest ettiği Twitter'da büyüme hızı yavaşlama eğiliminde ama...

Şu aralar Barack Obama ve Bill Gates'in mest ettiği Twitter'da büyüme hızı yavaşlama eğiliminde ama...


Geçtiğimiz hafta Bill Gates ve Barack Obama'nın katılımıyla yüz binlerce takipçinin akınına uğrayıp ağzı kulaklarına varan Twitter için, orta vadede haberler pek iç açıcı değil. HubSpot'ın verilerine göre Twitter'in son yıllarda gerçekleştirdiği hızlı yükseliş belirgin bir şekilde yavaşlıyor. Twitter'in Ekim ayında büyüme hızı yüzde 3,5 olurken, 7 ay önce bu oran yüzde 13'tü.

Fakat diğer yandan aynı araştırmanın sonuçları, mevcut Twitter kullanıcılarının, platformu daha verimli kullanmaya başladıklarını ortaya koydu. Artık Twitter kullanıcıları daha çok takip etme ve edilme eğiliminde. Örneğin geçtiğimiz Temmuz ayında kullanıcı başına düşen ortalama takipçi sayısı 60 iken, Ocak 2010'da bu rakam 300'e fırladı.

Yine de bu ortalamanın belli bir kesimin takipçilerindeki hızlı artışa bağlı olduğunu belirtmekte fayda var. Örneğin Bill Gates, Twitter üzerinde şakımaya başlamasının üzerinden 1 hafta geçmeden 350 bin takipçiye ulaştı.

Twitter üyelerinin yüzde 82'sini halen 100'den az takipçisi olan kullanıcılar oluşturuyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun