Genel 28 MAYIS 2010 / 07:37

Twitter'da fırtınalar koptu

Meksika Körfezindeki felaketten sorumlu tutulan BP adına Twitter'da açılan hesap, ortalığı karıştırdı.

Meksika Körfezindeki felaketten sorumlu tutulan BP adına Twitter'da açılan hesap, ortalığı karıştırdı.


Twitter'da birçok ünlü gerçek kişinin bulunmasının yanı sıra kurumsal yapılar da açıklamalarını Twitter üzerinden yapmayı tercih edebiliyor. Ancak bu mesajlara dikkat etmek gerekiyor.

Meksika Körfezindeki yaşanan çevre felaketiyle gündeme gelen petrol şirketi BP adınaymış gibi BPGlobalPR adlı kullanıcıdan gelen mesajlar insanları çıldırttı. Çok kısa sürede takipçi sayısı 45 bini aşan Twitter sayfasındaki yorumlar meydan savaşına döndü.

"Okyanus şimdi bira köküne benziyor, petrol de dondurma gibi üzerinde duruyor. Biz Amerika'nın en büyük köpüklü birasını yarattık" ya da "Okyanus için ne dediklerini biliyorsunuz, bir kez tamamen siyah olduğunda geri döndürmek imkansız olur. Ama meraklanmayın su kahverengi gözüküyor" gibi mesajlar yayınlanan sayfada, takipçilerin cevaplarıyla tartışmalar büyüdü.

Yayınlanan mesajlar okyanusta yaşanan felaketi küçümseyen ve dalga geçen cinstendi. Ancak CNN'in BP'yi aramasıyla karmaşa sonuçlandı ve Twitter'da bulunan sayfanın gerçek olmadığı anlaşıldı. BP'yi protesto etmek amacıyla açılan sayfa, BP'nin gerçek Twitter sayfasından daha çok takipçi kazandı.

Ayrıca BP, Meksika Körfezinde yaşanan felakete yeni bir çözüm bulmaya çalışıyor. Yeni plana göre oluşan çatlaklar beton dökülerek kapatılmaya çalışılacak. Ancak henüz o derinlikte beton dökülmediğinden yeni çalışmanın nasıl sonuç vereceği bilinmiyor.

Bilim insanlarının yaptığı yeni araştırma da yakında oluşacak bir kasırganın Meksika Körfezinde meydana gelen felaketi çok daha vahim durumlara taşıyabileceği belirtildi. Oluşan kasırga su altında üstündeki kadar etkili olmasa da petrolün su içinde ilerleyerek kıyılara vurma riski büyük bir endişeye sebep oluyor.