Genel 08 EKİM 2010 / 08:11

Türksat yeni hizmetleri ve konuklarıyla CeBIT’i renklendirdi

“Türksat Bilişim Söyleşileri”nde devlet, siyaset, iletişim ve kültür dünyasının ünlü isimleri konuk oluyor.

“Türksat Bilişim Söyleşileri”nde devlet, siyaset, iletişim ve kültür dünyasının ünlü isimleri konuk oluyor.


CeBIT Bilişim Eurasia Ana Sponsoru Türksat, 7. salondaki standında gerçekleştirdiği “Türksat Bilişim Söyleşileri”nde devlet, siyaset, iletişim ve kültür dünyasının ünlü isimlerini konuk ediyor. “Türksat Bilişim Söyleşileri”nin ilk konuğu ise Sabah Gazetesi Yazarı Şeref Oğuz oldu. Öğleden sonra gerçekleştirilen söyleşilere ise Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ve Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanı Musa Kulaklıkaya konuk oldu.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin konuşmasında Adalet Bakanlığı’nın e-Devlet süreçlerinde yaşanan tecrübeleri ve çalışmaları aktardı. Son yıllarda teknoloji alanında görülen gelişmelerden adalet sistemlerinin de etkilendiğini ifade eden Ergin, modern yargının daha iyi hizmet, adaletin etkili ve hızlı tesisi için bilişim ve teknolojiden ayrı düşünülemeyeceğini kaydetti. Adalet yönetiminde yargının artan kamusal talepler karşısında en önemli aracın bilişim olduğuna dikkat çeken Ergin, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Adalet hizmetlerinin en kısa zamanda, en az maliyetle, şeffaf, etkili, verimli, hızlı, güvenilir, tarafsız ve denetlenebilir şekilde yerine getirilmesini temin etmek için Ulusal Yargı Ağı Projesi’ni (UYAP) hayata geçirdik.”

Söyleşi programına sürpriz bir şekilde katılan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ise teknolojinin artık hayatımızın her noktasına girdiğini belirterek iş süreçlerini ve iş yapış şekillerini de değiştirdiğini söyledi. Ergün, “Teknoloji, zaman, para, emek tasarrufu sağlıyor ve iş süreçlerini hızlandırıyor” dedi.

Ergün, bilişim sektörünün Türkiye’nin çok ciddi manada destek verdiği ve önemsediği bir sektör olduğunu Türksat’ın da bu alanda çok ciddi alt yapıları olan bir kurum olduğunu ifade etti.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in konuşmasının ardından ise Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Hakim Ali Kaya, UYAP’ın gelişim süreci, uygulamaları ve bütünleştirme çalışmaları hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Öğleden sonra gerçekleşen söyleşide konuk olan TİKA Başkanı Musa Kulaklıkaya, kalkınma yardımları, TİKA’nın amaçları ve hedefleri ile ilgili bilgi verdi. Kulaklıkaya, Türkiye’nin kendisi kalkınırken dost ve komşu ülkelere de yardım eden ve yardım kültürü olan bir ülke olduğunu hatırlattı. Temel kalkınma problemlerinin (su, sağlık, gıda vb.) karşılanamaması durumunun küresel ölçekte birçok sorunu doğurduğunun dünyanın yeni farkına varmaya başladığını kaydeden Kulaklıkaya, Türkiye’nin bugüne kadar gerçekleştirdiği, kültürel, sosyal, teknik ve eğitim yardımlarından bahsetti.e-Devlet şifreleri Türksat standında ücretsiz dağıtılıyor

e-Devlet Kapısı Türkiye’de yeni bir dönemin başlangıcı olarak nitelendiriliyor. Kamu hizmetlerinin çağdaş bir anlayışla vatandaşların ayağına getirmeyi ve gündelik yaşam kalitesini artırmayı hedefleyen e-Devlet Kapısı’ndan yararlanabilmek için vatandaşlar PTT tarafından dağıtılan e-Devlet şifresi aracılığıyla, elektronik imza ya da mobil imzaları ile e-Devlet Kapısı üzerinden sunulan 2 yüze yakın hizmetten yararlanabilecekler.

CeBIT Bilişim Eurasia 7. salondaki Türksat standında katılımcılara özel olarak e-Devlet Kapısı şifreleri ücretsiz olarak dağıtılıyor. Katılımcıların TC Kimlik Numaralarını ibraz etmesi ise yeterli olacak.

Türksat AŞ Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ahmet Kaplan, vatandaşların fuar boyunca e-Devlet şifrelerini ücretsiz olarak alabileceklerini sadece kimliklerini göstermelerinin yeterli olacağını söyledi.

Tapu bilgileri e-Devlet Kapısı’nda

e-Devlet Kapısı sayesinde vatandaşların kendileri hakkında davalarla ilgili bilgileri, SGK bilgilerini aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık iletişim merkezleri gibi bir çok hizmete ulaşabildiklerini aktaran Kaplan, ilk defa CeBIT’te hizmete aldıkları Tapu Kadastro Uygulaması hakkında ise bilgi verdi. Kaplan, “İlk defa duyurduğumuz tapu kayıtlarına görüntülenmesini de sağlayabiliyor. Vatandaşlarımız eğer TC Kimlik Numaraları ile Tapu Kadastro Müdürlüklerine giriş yaptılarsa sadece kendi haklarındaki tapu kayıtlarını görebilecekler. Amacımız vatandaşların devletle olan ilişkilerini çok daha şeffaf hale getirebilmek” dedi.

Türksat Bilişim Söyleşileri’nin ilk konuğu Şeref Oğuz

Türkiye’de bilişim sektörünü uzun yıllardır takip eden Şeref Oğuz söyleşisinde renkli anılarını katılımcılara aktardı. Oğuz, Türkiye’de artık her evde televizyon olduğuna dikkat çekerek sadece bilgisayarlaşmanın, dijitalleşmenin yeterli olmadığını aynı zamanda bunları kullanan kitlelerin eğitilmesi gerektiğine de vurguladı.

Türksat’tan yeni hizmetler

CeBIT Bilişim Eurasia 7. salondaki Türksat standında birçok yeni hizmette katılımcılara tanıtıldı. Türksat’ın standındaki yeni hizmetlerden bazıları ise şunlar:

- İnternet altyapısı üzerinden sesin iletilmesi esasına göre çalışan VoIP hizmeti, Türksat’ın Uydunet VoIP markası ile vereceği yeni bir hizmet.- TürksatMaps; API hizmeti, coğrafi bilgi ve konuma ilişkin yer isimleri kullanılarak arama yapma, büyültme ve küçültme, sayısal arazi yükseklik verisi kullanarak kesit alma gibi temel fonksiyonların yanı sıra, panoramik coğrafi konum bilgisine sahip fotoğrafların sunulan coğrafi bilgi ile ilişkilendirilerek arayüz üzerinden görüntülenmesine olanak sağlayacak.- Son kullanıcılar için geliştirilen UydunetSky, yüksek hızda dosya indirme, internette gezinti yapma, e-posta gönderme ve uzaktan eğitim gibi konularda kolaylık sağlıyor. Uydunet ile karasal altyapının olmadığı yerlerde, sınırsız ve kesintisiz iki yönlü iletişim sağlanıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun