Genel 10 EKİM 2010 / 11:02

Türksat bilişim söyleşilerinin konuğu Rifat Hisarcıklıoğlu oldu

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu: "Devir icat çıkarma değil, akıl teri dökme devri."

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu: "Devir icat çıkarma değil, akıl teri dökme devri."


Türksat'ın CeBIT Bilişim Eurasia Fuarı boyunca standında gerçekleştirdiği bilişim söyleşilerinin dördüncü konuğu TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu oldu.

Türkiye'nin geldiği nokta ve ekonomisi ile ilgili geçirilen süreçle ilgili olarak saptamalarda bulunarak konuşmasına başlayan Hisarcıklıoğlu, Türkiye'de gelişimin başlangıç noktasının 1980 yılı olduğuna dikkat çekti. Bu tarihten sonra Türklerin müteşebbis ruhunun ortaya çıktığını belirten Hisarcıklıoğlu, o tarihten sonra Türkiye'nin 3 milyar dolar olan ihracatının 130 milyar dolara çıktığını vurguladı.

O tarihlerde tarım ürünlerine dayalı olan ihracatın da gelinen noktada yüzde 15'i ileri teknoloji olmak üzere yüzde 90'ını sanayi ürünlerinin oluşturmaya başladığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Annelerimiz yürüyen çamaşır makinesi kullanırdı şimdi Avrupa'da kullanılan her üç beyaz eşyadan biri Türk malı. Yedi tane otomobil markasının üretildiği dünyadaki ikinci ülkeyiz" diye konuştu.

"En büyük sermaye girişimci ruhumuz"

Konuşmasında gençlere "Hayal etmekten korkmayın" diye seslenen Hisarcıklıoğlu, en büyük sermayenin ise girişimci ruhu olduğunu vurguladı. Eskiden icat çıkarmanın istenmediğini ancak artık bunun geçerli olmadığını belirten Hisarcıklıoğlu, "Devir icat çıkarma devri. İcat çıkarma işi de genç adamın işi. Çünkü bugün 50 gr cep telefonunun bedeli 10 ton sacın bedeline eşit. Aradaki tek fark ise teknoloji. Artık iş için alın teri yerine akıl terini akıtmak gerekiyor. Facebook'u 17 yaşında bir çocuk sermaye olarak bir bilgisayarla kurdu ve yüzde 3 hissesi milyarlarca dolara satıldı. Gençler akıl teriyle çok şey yapabilir" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin 2023 vizyonuyla hedefini de belirlediğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, dünyanın ilk on ekonomisi arasında yer almak üzere herkesin adım atması gerektiğini belirtti. Bunun için güçlü ekonomi ve kaliteli demokrasinin şart olduğunu da vurgulayan Hisarcıklıoğlu, düşünce hürriyeti, din ve vicdan hürriyeti gibi unsurların çok önemli olduğunu belirtti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun