Genel 19 OCAK 2010 / 12:18

Türkkan vefat etti

Tüm Fütüristler Derneği (TFD)'nin onursal üyesi Ord. Prof. Reha Oğuz Türkkan, İstanbul'da hayata gözlerini yumdu.

Tüm Fütüristler Derneği (TFD)'nin onursal üyesi Ord. Prof. Reha Oğuz Türkkan, İstanbul'da hayata gözlerini yumdu.


Türkiye'nin ilk fütüristleri arasında yer alan, World Future Society'nin profesyonel üyesi ve Tüm Fütüristler Derneği (TFD)'nin onursal üyesi Ord. Prof. Reha Oğuz Türkkan, 90 yaşında İstanbul'da vefat etti.

1920 yılında İstanbul'da doğan Türkkan, St. Joseph, Galatasaray ve Kabataş liselerinde okuduktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi'nde master yapan Türkkan, Tarih ve Türkoloji dallarında Sorbonne Üniversitesi'nde, tecrübî psikoloji dalında ise Columbia Üniversitesi'nde ihtisas yaptı.

Uzmanlık dalları arasında psikoloji, fütüroloji, hukuk, tarih, yazarlık ve yayıncılık, sosyo-etnografya yer alan Türkkan, ABD'de Columbia ve CCNY üniversitelerinin yanı sıra İstanbul Üniversitesi ve Ahmet Yesevî Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yaptı.

'Sorularla Programlı Öğrenim' metodunun üç kurucusundan biri olarak ve ABD'deki katkılarından dolayı 'WHO'S WHO' ansiklopedisinde yer alan Türkkan'ın, yerli ve yabancı basında çok sayıda makale, dizi yazı ve araştırması yayınlandı. Türkkan'ın İngilizce, Fransızca ve Türkçe olarak yayınlanmış 41 kitap, 9 film ve 6 TV senaryosu bulunuyor.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun