Genel 17 NİSAN 2012 / 16:33

Türkiye Vodafone Vakfı, AÇEV ve Türk Kızılay'ı Van için bir araya geldi

Üç kurum Van için bir araya geldi

Türkiye Vodafone Vakfı’nın ülkemizde okul öncesi eğitime destek vermek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ve Anne Çocuk Eğitim Vakfı işbirliği ile yürüttüğü "Geleceğe İlk Adım Projesi", yardım elini şimdi de Vanlı çocuklara uzatıyor. Projenin bir uzantısı olarak AÇEV ve Türk Kızılayı ile kurulan 3 yeni Çocuk Evi, Vanlı çocuklara yaşıtlarıyla oyun oynayıp, sanatsal faaliyetlerde bulunabilecekleri bir alan sunuyor. 



Türkiye Vodafone Vakfı, Geleceğe İlk Adım Projesi kapsamında, AÇEV ve Türk Kızılayı ile birlikte Van’da 3 yeni “Çocuk Evi” kurdu. Van’daki konteyner kentlerde yaşayan depremzede çocuklara ve ailelerine yönelik eğitim ve rehabilitasyon çalışmalarının gerçekleştirileceği "Geleceğe İlk Adım Çocuk Evleri" ile çocukların yaşadıkları travmayı aşmalarına, depremin yarattığı izleri silmelerine yardımcı olunması hedefleniyor.

Van’da halihazırda 11 adet Geleceğe İlk Adım anasınıfı yatırımı bulunan Türkiye Vodafone Vakfı, bunlara ek olarak açtığı 3 yeni “Geleceğe İlk Adım” Çocuk Evi’ni bölgenin ihtiyaçlarını anlamaya yönelik gerçekleştirdiği analizler doğrultusunda yapılandırdı.

Geçici çadırkent, konteyner alanı ve prefabrik evlerin konumlandığı alanlara kurulan 70 metrekare büyüklüğündeki prefabrik ünitelerin çok amaçlı olarak kullanılması hedefleniyor. Çocukların oyun oynayabilecekleri, resim yapıp, kitap okuyabilecekleri şekilde tasarlanan sınıflarda; masa oyunları, drama ve sanat faaliyetleri gibi etkinliklerle günde ortalama 80 çocuğa eğitim ve sosyal destek verilecek.

Amaç, çocukların sosyal ve duygusal açıdan sağlıklı gelişim gösterebilmeleri

Çocuk Evleri’nin açılışında konuşan Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, Van depreminin meydana geldiği ilk andan itibaren bölgedeki iletişimin kesintisiz devam etmesi için çalıştıklarını belirtti. Süel,  toplumumuz için kalıcı faydalar yaratmak istediklerini söyledi.

Konuyla ilgili konuşan AÇEV Başkan Yardımcısı Ayla Göksel, Türkiye Vodafone Vakfı desteği ve MEB işbirliğiyle 2007 yılından bu yana yürüttükleri okul öncesi eğitime destek çalışmalarını, Van ilinde yaşanan depreme ilişkin geniş bir deneyime sahip olan Kızılay’ın işbirliğiyle Geleceğe İlk Adım Çocuk Evleri ile sürdürdüklerini söyledi. Göksel, buradaki temel hedefin çocuklara ve annelerine bir destek mekanizması oluşturmak olduğunu ifade etti. Göksel, bunun yanı sıra çocuklara gelişimlerini destekleme, yaşadıkları travma ile baş etme ve okula hazırlanma konusunda AÇEV’in uzmanlığı dahilinde yardımcı olmaya çalışacaklarını belirtti. İhtiyaç halinde ailelerin, yine Van’da oluşturdukları AÇEV Danışma Merkezi’ne yönlendirileceklerini hatırlatan Göksel, bu tür projelerin böylesine büyük doğal afetler sonrasında çok büyük önem taşıdığını da söyledi.

Deprem bölgesine kara ve hava yolunda lojistik köprü kuruldu

Konuya değinen Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar ise depremin ilk gününden bugüne kadar Van’da büyük hizmetler gerçekleştiren Türk Kızılayı olarak 300 bin depremzede vatandaşın yerleşim ihtiyacını karşıladıklarını dile getirdi. Akar bölgede 55 bin çadır, 4 bin Mevlana Evi ve 2 bin ton konteyner evi iç tefrişatı ile birlikte kullanıma sunduklarını anlattı.

Akar, sözlerine depremzede vatandaşlarımıza günde 3 öğün sıcak yemek ikram ettiklerini, mahalle mahalle, köy köy dolaşarak yardım dağıtımlarını kesintisiz sürdürdüklerini ifade etti. Akar, yardım malzemelerini deprem bölgesine ulaştırmak için hava ve kara yolundan lojistik köprüleri kurduklarını belirtirken, bu malzemeleri deprem bölgesine ulaştırmak için 2 binin üzerinde TIR ve kamyon kullandıklarını söyledi. Akar bunun yanı sıra Türk Kızılayı olarak depremin ardından afetzedelerin sadece barınma ve gıda ihtiyaçlarını karşılamakla yetinmediklerini ifade etti. Tüm operasyonlarda olduğu gibi psiko-sosyal ekiplerin, depremzedelerin yaşadığı travmayı en hafif şekilde atlatması için 7’den 70’e her yaş grubunun yanında olduğunu dile getirdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun