Genel 09 EKİM 2008 / 16:52

Türkiye, Ülke Güvenliği konusunda en tecrübeli ülkeler arasında

İnterpromedya tarafından düzenlenen Bilişim Zirvesi ’08 kapsamında gerçekleşen Ülke Güvenliği Konferansı büyük ilgi gördü. Ülke Güvenliği Konferansı’nda özel sektör temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri ile konuyla ilgili akademisyen ve STK temsilcilerinin katılım ve konuşmalarıyla tamamlandı.

İnterpromedya tarafından düzenlenen Bilişim Zirvesi ’08 kapsamında gerçekleşen Ülke Güvenliği Konferansı büyük ilgi gördü. Ülke Güvenliği Konferansı’nda özel sektör temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri ile konuyla ilgili akademisyen ve STK temsilcilerinin katılım ve konuşmalarıyla tamamlandı.


Konferansta gündemdeki bir çok yeni konu ve uygulamanın yanı sıra Türkiye için çözüm önerileri de katılımcılar tarafından değerlendirilip, tartışıldı.


Ülke Güvenliği Konferansı’nın ilk bölümü olan açılış oturumunda Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, Türk Elektronik Sanayicileri Derneği (TESİD) Yönetim Kurulu Başkanı Suat Baysan, SASAD Genel Sekreteri Kaya Yazgan konuşmalarıyla yer aldı.


Açılış konuşmasını yapan Türk Elektronik Sanayicileri Derneği (TESİD) Yönetim Kurulu Başkanı Suat Baysan, Türkiye’de Ar-Ge konusuna en fazla payın elektronik sektöründe ayrıldığına dikkat çekerek şunları söyledi; “Türkiye ortalaması binde 67 olan elektronik sektöründe yüzde 2 civarındadır. Bu doğrultuda elektronik sektörünün ülke ekonomimizin önemli lokomotif sektörlerinden biri olduğunu düşünüyorum.”


SASAD Genel Sekreteri Kaya Yazgan Ülke Güvenliği kavramında eşgüdümün önemine değinerek, tehdidin nereden geleceğinin belli olmadığını ve olası tehditler için merkezi bir yapıda toplanması gerektiğine ve bir eşgüdüm birimi kurulması gerekliliğine dikkat çekti. Yazgan şunları ekledi: “Özellikle teknoloji konusunda sektöre yeni oyuncuların dahil edilmesi ve bütünleşmesinin önemli olduğu düşüncesindeyim.”dedi.


Türkiye’nin geçiş coğrafyasında yer almasından dolayı birçok tehdide karşı cumhuriyetin ilk yıllarından beri Ülke Güvenliği konusunda en fazla birikime ve tecrübeye sahip ülkelerden birisi olduğunu ifade eden Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, “Türkiye’nin kendine özgü koşullarına göre teknolojiyi kullanımı ve sistemleri özgünleştirmesi açısından büyük bir avantaj olacaktır. Ülke güvenliğinde ithal kavramlarla konuşmak, başka ülkelerin önceliklerine, konseptlerine ve yabancı firmalar tarafından tedarik edilen yabancı ürünlerin sağlanması yerine, kendi ihtiyaçlarımızı, dünyadan kopmadan, dünyaya entegre olarak karşılamalıyız” dedi.


Ülke Güvenliği açılış konferansının ardından oturum başkanlığını Savunma Sanayi Müsteşarlığı Muharebe Elektronik ve Bilgi Sistemleri Daire Başkanı Mete Arslan’ın yaptığı ve T.C. İçişleri Bakanlığı Entegre Sınır Yönetimi Proje Uygulama Müdürlüğü, Proje Müdürü Şenol Arslan ve sektör şirket temsilcilerinin konuşmalarıyla yer aldığı “Ağ Destekli Ülke Güvenliği” oturumu gerçekleştirildi.

Ülke Güvenliği Konferansı’nın öğleden sonraki bölümünde ise oturum başkanlığını Gümrük Müsteşarlığı Muharebe ve Elektronik Dairesi Başkanı Nurcan Özyazıcı’nın yaptığı ve Denizcilik Müsteşarlığı Deniz Ulaştırma Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Kaptan Hakan Fikircioğlu, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Bilişim Teknolojileri Müdürü Mustafa Özsığınan, Sosyal Güvenlik Kurumu Donanım ve Altyapı Hizmetleri Daire Başkanı Adem Onar, Telekomünikasyon Kurumu Telekomünikasyon Uzmanı Cafer Canbay ve TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) Müdür Yardımcısı Mert Üneri’nin konuşmalarıyla yer aldığı üçüncü oturumda “Kritik Altyapıların Güvenliği ve Sınır Güvenliği” konusu masaya yatırıldı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun