Genel 16 EKİM 2009 / 06:20

Türkiye sınıf atladı

Cisco sponsorluğunda, Oxford ve Oviedo Üniversiteleri tarafından hazırlanan ikinci Genişbant Kalite Araştırması'nın sonuçları açıklandı.

Cisco sponsorluğunda, Oxford ve Oviedo Üniversiteleri tarafından hazırlanan ikinci Genişbant Kalite Araştırması'nın sonuçları açıklandı.


Genişbant Kalite Araştırması'nın sonuçları, Cisco Gelişen Pazarlar Başkan Yardımcısı Kaan Terzioğlu'nun katılımıyla gerçekleştirilen bir toplantıyla duyuruldu.

Cisco tarafından ikincisi yapılan Genişbant Kalite Araştırması'na göre, 66 ülkenin 62'sinde genişbant bağlantı kalitesini geçtiğimiz yıla oranla yükselirken Türkiye, genişbant bağlantı kalitesi ve penetrasyon oranı bakımından genişbant liderliğinde 66 ülke arasında 42. sırada yer alıyor.

2009 Genişbant Bağlantı Kalitesi Araştırması sonuçlarına göre Güney Kore, genişbant liderliği tablosunda 138.6 puanla en tepede yer alıyor. İlk 10'da bulunan diğer ülkeler ise sırasıyla Japonya, İsveç, İsviçre, Hollanda, Singapur, Lüksemburg, Danimarka ve Norveç.

Ortalama genişbant bağlantı kalitesinin yükseldiğini gösteren araştırma, indirme (download) hızının yüzde 49 oranında artarak 4.75 Mbps'ye çıktığını, yükleme (upload) hızının ise yüzde 69 oranında artarak ortalama 1.3 Mbps'ye yükseldiğini ortaya koyuyor.

Bu yıl ilk defa mobil ve sabit genişbant karşılaştırması da yapılan araştırma, şehir merkezleri ve kırsal kesimlerde kalite bakımından farklılıklar olduğuna dikkat çekiyor. Araştırma, ülkeleri karşılaştırırken ekonomik gelişmişlik düzeyini de göz önüne alıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun