Genel 21 EYLÜL 2012 / 10:45

Türkiye'deki mera ve çayırlar online olarak takip edilecek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Netcad ile hayata geçirdiği Mera Bilgi Sistemi (MERBİS) Projesi'yle birlikte Türkiye'nin 81 ilindeki mera ve çayırlık alanları uydu üzerinden görüntülenebilecek.

Proje kapsamında Türkiye genelinde bugüne kadar 2,6 milyon hektarlık alan kayıt altına alınırken, proje ile mera, çayır alanları, hayvan verileri gibi bilgilere ilişkin sayısal veriler sistem üzerinden, arazi yüzeyi de görüntülenebilecek. Bu şekilde mera kiralamak isteyen ya da bilgi edinmek isteyen bir çiftçi ya da yatırımcı, yurt genelinde ıslah edilen meralar, ot verimi, meralarda ne kadar hayvan otlayabileceği gibi bilgilere elektronik ortamda bir tıkla ulaşabilecek.Akdamar: “Arazi yüzeyi görüntülenebilecek”

Konuyla ilgili konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Çayır Mera ve Yem Bitkileri Dairesi Başkanı Mesut Akdamar, Mera Bilgi Sistemi Projesi'nin Türkiye'nin mera varlığının elektronik ortamda kayıt altına alındığı bir sistem olduğunu söyledi. Sistem ile bilgileri online ve kullanılabilir hale getirerek vatandaşların kullanımına açtıklarını belirten Akdamar, bu şekilde bir çiftçinin ya da yatırımcının bir ildeki kiralanabilecek mera alanlarını, tahsis amacı ile değiştirilen meraları, ıslah ya da işgal edilen meralara ilişkin bilgilere ulaşabileceğini kaydetti.

Tahsis kullanım hakkıyla ilgili sorguların da yeni sistemde mevcut olacağını ifade eden Akdamar, yaptıkları yenilikle sayısal verilerin yanı sıra arazi yüzeyinin de Google Earth ortamında uydu ile görüntülenebileceğini belirtti. Bunun yanı sıra meralarda ne kadar hayvan otlayabileceği ile göçerlere ilişkin bilgilerin de sistemde yer alacağına işaret eden Akdamar, şu ana kadar tespit ve tahditleri yapılmış 2,6 milyon hektarlık bir alanın mera bilgi sistemine aktarıldığını dile getirdi.

İlk etapta tahditleri bitmiş 1,7 milyon hektarlık alana ilişkin bilgileri de sisteme aktarmayı planladıklarını belirten Akdamar, bu şekilde sınırları belirlenmiş 4,3 milyon hektar alanın kaydının yapılacağını ve online takip edilebileceğini belirtti. Sistemi sürekli güncellediklerini anlatan Akdamar, çalışmaların tamamlandığını, vatandaşların sistemi bir ay içinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı internet sitesi üzerinden kullanabileceğini sözlerine ekledi.Savacı: “2 Kıbrıs büyüklüğünde mera alanı kayıt altında”

Projeyi değerlendiren Netcad'in Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Savacı, MERBİS'le çayır ve meralardaki yerleşim sınırlarının, mera bilgilerinin, kira, işgal, ıslah, tahsis, hayvan varlıkları ve göçerlerle ilgili tüm verilerin kayıt altına alındığını söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın projenin ilk aşamasını 2007'de uygulamaya koyduklarını belirten Savacı, bu sayede Türkiye çapındaki tüm Tarım İl Müdürlüklerinin Mera Kanunu doğrultusunda gerekli uygulamaları ve analizleri etkin ve güncel şekilde yapması, veri üretimi için gerekli eğitimlerin yerinde verilmesi ve sisteme gerekli altyapının oluşturulduğunu ifade etti.

Savacı, projenin ilk aşamasındaki sistemin altyapısıyla kadastro görmüş köy veya belediye sınırları içerisindeki tespit ve tahsisi yapılmış mera alanlarının sayısal ortama aktarıldığını vurgularken, projeyle birlikte gerekli veri tabanı tasarımının yapıldığını, üretilen veriler üzerinde Coğrafi Bilgi Sistemleri'ne entegre amaçlı topolojik düzenlemelerin yapıldığını dile getirdi.

Projeyle birlikte 81 ildeki toplam 123 bin 416 adet mera parseli girişinin, iki Kıbrıs adası büyüklüğüne denk gelen 20 bin kilometrekarelik mera arazisinin kayıt altına alındığına dikkat çeken Savacı, sisteme kaydedilen 2 bin 345 çayırın ise toplamda 48 kilometrekarelik bir alanı kapladığını, ayrıca projeyle sisteme kaydedilen köy sayısının 14 bin 482, hayvan sayısının ise 10 milyon 189 bin 961 olarak gerçekleştiğinin altını çizdi.
YORUMLAR
ercan 21 EYLÜL 2012 / 17:41 0 0
çok güzel bir uygulama, ayrıca ineklerin kıçına da birer çip takmak lazım:)
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun