Genel 26 KASIM 2012 / 12:17

Türkiye'de yılda 539 bin ton e-atık ortaya çıkıyor

Sektörel Fuarcılık tarafından tarafından bu yıl 4.kez düzenlenen "IWES 2012 –Atık Teknolojileri Sempozyumu ve Sergisi"nde elektronik atıkların yarattığı kirlilik ve bu atıkların yönetimi masaya yatırıldı. 

Sempozyumda Türkiye’de bir yılda 539 bin ton e-atık ortaya çıktığı, en çok televizyon ve bilgisayar monitörün çöpe atıldığı açıklanırken, en çok e-atık üreten şehirler ise İstanbul, Kocaeli ve Ankara oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetim Genel Müdürlüğü Özel Atıkların Yönetimi Şube Müdür Vekili Şule Yetkin’in oturum başkanı olduğu panele Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Dr. Özlem Yılmaz, Evciler Geri Dönüşüm’den Özge Hangül ve Ozan Kayahan, Exitcom Genel Müdürü Murat Ilgar ve KOAŞ firmasından Arkın Korur katıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan panele katılan Dr. Özlem Yılmaz, Haziran 2012 tarihinde yürürlüğe giren Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların (AEEE) Kontrolü Yönetmeliği’nin sektörün gelişmesi açısından önemli olduğunu söyledi. Evciler Geri Dönüşüm’den Ozan Kayahan ise Evciler Geri Dönüşüm olarak atık toplama yönetimini yardım toplama ile birleştiren projeleri hayata geçirdiklerini anlattı. “Yardımsever Atıklar” adını verdikleri projede ODTÜ ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği gibi kurumlara bağışlarda bulunduklarını aktardı.

Exitcom Genel Müdürü Murat Ilgar, Türkiye’de bir yılda 539 bin ton e-atık ortaya çıktığını en çok televizyon, monitör ve cep telefonlarının çöpe atıldığını söylerken, Türkiye'de kişi başına 7 kilo 21 gram e-atık düştüğünü ifade etti.  Türkiye’de atık buzdolapları ve soğutucuları işleyecek bir tesisin bulunmadığına dikkat çeken Ilgar, Türkiye’de e-atıkların işleneceği yeni tesislerin kurulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Murat Ilgar ayrıca e-atık tesislerinde işlenen bilgisayarların sabit disklerinde bulunan verilerin de imha edilmesinin veri güvenliği açısından önemli olduğunun altını çizerken, veri hırsızlığının yaygın hale gelerek birçok şirketi olumsuz yönde etkilediğinin altını çizdi.

Fuar ve konferansla ilgili daha fazla bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.