Genel 11 EKİM 2012 / 15:13

Türkiye'de tarım "Tarım Doktoru"yla gelişecek

Turkcell tarımı geliştirmeyi hedefliyor

Turkcell, tarımsal çözümler konusunda hizmet sunan Doktar'la iş birliğine giderek hayata geçirdiği "Tarım Doktoru" servisiyle birlikte, çiftçilerin maliyetlerini düşürüp verimliliklerini artırarak çiftçinin maksimum kazanç elde etmesini hedefliyor. Turkcell, Doktar'la birlikte hayata geçirdiği servisle birlikte, çiftçilerin tarlalarında maksimum verim ve gelir elde etmelerine olanak sağlamanın yanı sıra, uzun vadede Türkiye çapında bir ağ kurarak, tarımda çeşitlilik yaratmayı amaçlıyor.

İlk etapta kişiye özel zirai danışmanlık sunacak servisle sayesinde üreticilerin gelirlerinde yüzde 10 artış, maliyetlerdeyse yüzde 20 oranında düşüş sağlanması hedefleniyor. Yapılan test çalışmaları sonucunda, servisle birlikte Türkiye’deki 250 milyon dekarlık tarım arazisinden yılda 4 milyar lira ek kazanç elde edilebileceği öngörülüyor.

Servisin içeriğinden bahsedersek, ekilen ürüne, ekimin yapıldığı bölgeye ve arazinin çeşidine uygun bilgileri ve yapılması gerekenleri çiftçiye kısa mesaj yoluyla aktarıyor. Bunun yanı sıra, acil durumlar için çağrı merkezi, bayi ağı ve ziraat mühendislerinin saha ziyaretleriyle destekleniyor.

Bunun yanı sıra, her 10 dekarda seçilecek ürünler özelinde 450 liralık ek kazanç elde edilebileceği görüldü. Bu ölçeğe diğer ürünlerinin de eklenmesiyle birlikte her 10 dekarda 15o liralık kazanç öngörülerek, tarımsal üretimde yıllık 4 milyar lira ek gelir sağlanması hedefleniyor.

Ürüne ve tarlaya sahada özel hizmet

Tarım Doktoru aboneleri, düşük girdi ve yüksek maliyet için zirai analizlerini PTT aracılığı ile indirimli olarak akredite AgPür laboratuvarında yaptırabilme olanağına sahip oluyor. Türkiye çapında servise abone tüm çiftçilerin yararlanabileceği indirimli analiz hizmeti sonucunda çiftçiye, resmi toprak analiz raporu ve ekeceği ürüne özel gübreleme ve yetiştiricilik programı gönderiliyor. 50 dekarın üstünde tarım arazisine sahip olan çiftçilerin, devletin teşvik ve sübvansiyonlarından faydalanabilmeleri için toprak analizi yaptırma zorunlulukları bulunuyor.“Ekimden hasada kadar çiftçinin yanındayız”

Konuyla ilgili konuşan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Emre Sayın, amaçlarının mobil teknolojileri kullanarak, Türkiye'nin tarımsal üretimini geliştirmek istediklerini belirtti. Doktar ile yaptıkları iş birliğiyle birlikte toprak analizinden ekim planlamasına, ilaçlamadan yetiştiriciliğe, 7/24 destek hattına ve saha ekiplerine kadar tüm tarım değer zincirinde tek noktadan fayda sağlamak istediklerini ifade eden Sayın, ilk etapta kişiye özel olan bu hizmeti Türkiye geneline yaymak istediklerinin altını çizdi.

“Amacımız tarımsal üretimde ülkenin rekabet gücünü en yukarı taşımak”

Tarımda inovasyon kavramına vurgu yapan Doktar Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özgörkey, Türk tarımını daha ileriye götürmek için, sürdürülebilirliği de dikkate alarak ileri tarım teknolojilerinin ışığında çalışmalar yürütmek gerektiğini belirtti. Tarım Bakanlığı'yla da projeler ürettiklerini dile getiren Özgörkey, hali hazırda mikro olan bu servisin çiftçiler tarafından benimsenip kullanılması durumunda Türkiye genelinde kullanılabileceğini vurguladı. Özgörkey, servisin Türkiye geneline yayılmasıyla birlikte, tarım alanında çok önemli gelişmeler olabileceğinin altını çizdi.

Turkcell Tarım Doktoru çiftçiye ne fayda sağlıyor?

Tarım Doktoru servisine abone olup tarlasını ve yetiştirdiği ürünü kaydettiren çiftçiler, ürünlerinin evre geçişlerini ve bu evrelerde ürünlerin olması gereken fiziksel durumunu takip edebiliyor. Çiftçiler;

- Ürüne ve tarlaya özel teknik yetiştiricilik programı

- Ürüne ve tarlaya özel gübreleme programı

- İlçe bazlı beş günlük meteoroloji hava tahminleri

- Bölgesel bazda hastalık ve zararlılara karşı erken uyarılar

- 8099 Tarımsal Destek Hattı

- Tarımsal ürünler hakkında pazar bilgileri

- Hal fiyatları

- PTT şubeleri aracılığıyla indirimli toprak ve ürün analizleri

- Shell istasyonlarında tüm sene geçerli yüzde 5 akaryakıt indirimi

- Tarım Bakanlığı'ndan bölgeye ve ürüne özel teşvik ve destek bilgileri gibi konularda bilgi alabilecekler.

Haftalık 1 lira olan servise abone olmak için TARIM yazıp 7777'ye gönderecek çiftçiler, tarla ve ürün bilgilerini kayıt ettirmek içinse çağrı merkezleri tarafından aranıyorlar.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun