Genel 17 ŞUBAT 2012 / 13:25

Türkiye AR-GE’de sınıfta kaldı

AR-GE'nin önemi patent sayısından belli

Türkiye’nin sadece 50 bin patent başvurusu var. Bu sayıyı artırmak için AR-GE’ye yatırım teşvik edilmeli.Adres Patent’in TOBB verilerine göre yaptığı araştırmaya göre, Türkiye genelindeki sanayi firmalarının sadece yüzde 7’sinin bir AR-GE birimi var. Her 100 sanayi firmasının sadece 7’sinin araştırma ve geliştirme odaklı bir birime sahip olması Türkiye’de yerli üretimin çok sınırlı olduğunu gösteriyor.

Türkiye’de patent sayısının artmasında en büyük engelin araştırma odaklı üretim eksikliği olduğunun altını çizen Adres Patent Genel Müdürü Av. Ali Çavuşoğlu, “Sanayide kullanılabilir bir buluş ortaya koymak, ihtiyaçları ve kaynakları iyi belirlemekten geçiyor. Bunun için de üretim yapan firmaların sadece araştırma ve geliştirme odaklı çalışan bir birime ihtiyacı var. Türkiye’de bu oran çok düşük. Üretim yapan firmalar en az pazarlama birimleri kadar AR-GE birimine de ağırlık vermeli” dedi.

ABD’den 100 yıl gerideyiz

Türkiye’de son yıllarda patent ve faydalı model başvurularında meydana gelen artışın sevindirici ancak yetersiz olduğunun altını çizen Adres Patent Genel Müdürü Av. Ali Çavuşoğlu, “ABD 1 milyonuncu patent başvurusunu 1911 yılında yani bundan tam 100 yıl önce yapmıştı. Biz ise 2012 yılında hala 50 bin gibi rakamlardan söz ediyoruz. Özellikle son iki yıl içerisinde patent ve faydalı model başvurularımızın hızla arttığı gözle görülür bir gerçek ancak dünya standartlarına ulaşabilmemiz için öncelikle firmaların düşünce yapısını değiştirmeliyiz” dedi.

23 Bin AR-GE personeli var

Ülke genelinde toplam 23 bin AR-GE personeli olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu; “Görev tanımı sadece yeni bir şeyler üretmek olan 23 bin kişilik bir personelden söz ediyoruz. Bu çalışanların hepsi senede sadece bir yenilik bulsa ve patent / faydalı model başvurusunda bulunsa yılda 23 bin başvuruşu sadece AR-GE personelinden sağlayabiliriz. Oysa biz tüm yılların toplamında 50 bin patent ve faydalı model başvurusu yapılmış bir ülkeyiz. AR-GE birimlerinin sayısını arttırır, iyi eğitimli personel istihdamı sağlar ve birimlerin çalışma biçimlerini doğru bir biçimde denetlersek bu rakamı dünya standartlarına ulaştırmamız hiç zor değil” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun