Genel 12 EYLÜL 2012 / 18:02

Türkiye’nin yeni başarı hikayelerine ihtiyacı var

ICT Summit Eurasia – Bilişim Zirvesi’12 kapsamında Mavi Masa etkinlikleri gerçekleştirildi. KOBİ’lerin teknoloji vizyonlarını geliştirmeleri, işlerinde verimliliği nasıl yakalayacakları ile ilgili bilgileri verildiği etkinliğin açılış konuşmasını TBD İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Levent Karadağ yaptı.Karadağ konuşmasında “Son yıllarda e-ticaret konusunda hep aynı başarı hikayeleri anlatılıyor. Türkiye’nin yeni başarı hikayelerine ihtiyacı var” dedi. İpekyolu bölgesinde yer alan ülkelerin son dönemlerde hızlı bir gelişme gösterdiğine dikkat çeken Karadağ, “Batının teknolojisi ile İpekyolu’nun buluşması gerekiyor’ dedi. Daha sonra söz alan KOSGEB Başkan Yardımcısı Dr. Metin Şatır da “Bilişim teknolojileri toplumların alışkanlıklarını değiştiriyor. Türkiye’ye gelen yabancı şirketler artık Y kuşağı ile çalışmak istiyorlar” dedi. KOBİ’lerde gerçekleştirilen ERP projelerinin yüzde 70’ine yakınının başarısız olduğuna dikkat çeken Şatır, “Sorun yazılımlarda değil, yöneticilerin bakış açılarında ve yaklaşımlarında” dedi.

Bu arada bazı teknoloji şirketlerinin KOBİ’lere yaklaşımlarında da sorun olduğunu belirten Şatır, şunları kaydetti:

“Bazı şirketler, olaya sadece ürününü satmak olarak bakıyorlar. KOBİ’ler ile el ele hareket etmiyorlar, gerekli destekleri sunmuyorlar. Bunun somut örneklerini yakın zamana kadar sıkça gördük, bu da müşterilere zarar veriyor.”

Teknoloji beraberinde risk getiriyor

Millenicom Yönetim Kurulu Üyesi Şevki Kuyulu da konuşmasında, teknolojinin yaygınlaşması ile birlikte sınırların ortadan kalktığını bunun bir fırsat olduğunu fakat aynı zamanda da bir risk olduğunu kaydetti. KOBİ’lerin işlerine ve müşterilerine odaklanması gerektiğinin altını çizen Kuyulu, “KOBİ’ler rekabet ortamında hızlı, verimli, girişimci ve odaklı olmak zorundalar” dedi.

Türkiye Ekonomi Bankası KOBİ Bankacılığı İş ve Strateji Geliştirme Yöneticisi İbrahim Coşkuner de tekno girişimcilere yönelik satış ve pazarlama eğitimleri verdiklerini kaydetti. Etkinlik kapsamında ayrıca “KOBİ’ler için Yeni TTK, Bilişim Çözümleri, e-Ticaret ve Yeni Düzenlemeler” konulu bir de panel gerçekleştirildi. Mavi Masa etkinliğinin öğleden sonraki bölümünde ise kurulan masalarda uzmanlar işletme yöneticilerinin sorularını yanıtladılar.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun