Genel 11 EKİM 2008 / 13:08

Türkiye’nin işlemcileri yarıştı

“Türkiye İşlemcisini Tasarlıyor” başlığıyla düzenlenen CPU Turkey yarışmasında sonuçlar belli oldu.

“Türkiye İşlemcisini Tasarlıyor” başlığıyla düzenlenen CPU Turkey yarışmasında sonuçlar belli oldu.


TÜBİDER’in yenilikçilik ve teknik eğitimin Türkiye’deki gelişimine destek olmak, gençlerde yaratıcılığı teşvik etmek ve işlemci tasarımı konusundaki akademik çalışmaları desteklemek amacıyla “Türkiye İşlemcisini Tasarlıyor” başlığıyla düzenlediği CPU Turkey yarışmasında sonuçlar belli oldu. Sanal İşlemci Tasarımı kategorisinde birinciliği SelCPU ile SesSistem Bilgi ve İletişim Teknolojileri’nden Selçuk Başak alırken, FPGA ile Fiziksel işlemci Tasarımı Kategorisi’nde Dumlupınar Üniversitesi’nden İsmail Güdenler ve Ercan Doğan’ın DPUMikro projesi birincilik ödülünü kazandı.


Yarışmanın Proje Direktörü Niyazi Saral, yarışmanın Türkiye’nin son 25 yılda bilişim alanında tüketici olarak kalmaktan sıyrılması için bir teşvik sağlama amacında olduğunu söyleyerek, yarışmanın gelecek yıl da tekrarlanacağını ve bu kez amacın çalışan bir eğitim bilgisayarı tasarlamak olduğunu söyledi. Saral’a göre yarışma büyük ölçüde amacına ulaşmış durumda ve yapılan çalışmaların Türkiye’de zamanla ciddi bir ticari endüstriye dönüşme potansiyeli var.


13 aylık bir maratonun ardından sonuçlanan CPU Turkey yarışmasına katılan işlemci tasarımlarına dair detaylar, 4. salonda sergileniyor. Ödül kazananların ödülleri ve kategorileri şöyle sıralanıyor:


Sanal İşlemci Tasarımı Kategorisi


1. SelCPU (Selçuk Başak, SelSistem Bilgi ve İletişim Teknolojileri, 6.000 YTL)


2. Kasırga (Kasırga Tasarım Grubu, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, 4.000 YTL)


3. CryptOdin (Nurtürk Harsa, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, 2.000 YTL)


FPGA ile Fiziksel İşlemci Tasarımı Kategorisi


1. DPUMikro (İsmail Güdenler, Ercan Doğan, Dumlupınar Üniversitesi, 10.000 YTL)


2. CPU-Kulis (Arş. Gör. Anıl Çelebi, Kocaeli Üniversitesi, 6.000 YTL)


3. iei-32 (Agah Burak Demirkan, Gazi Üniversitesi, 4.000 YTL)


Ayrıca her iki kategoride ödül alan 6 yarışmacı gruba birer adet Asus PDA ve birer adet AMD Dresten Fabrika gezisi ödülü de verildi. 


Mansiyon ödül kazananlar


Yüzbaşı Perihan Kilimci, Hava Harp Okulu


Arş. Gör. Özkan Akın, Ege Üniversitesi


Erman Üret, Eskişehir Anadolu Üniversitesi

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun