Genel 26 KASIM 2008 / 07:57

Türkiye’deki internet sansürü kitaba konu oldu

Dr. Yaman Akdeniz ve Dr. Kerem Altıparmak tarafından hazırlanan “İnternet: Girilmesi Tehlikeli ve Yasaktır: Türkiye’de İnternet İçerik Düzenlemesi ve Sansüre İlişkin Eleştirel Bir Değerlendirme”, İnsan Hakları Ortak Platformu’nun (IHOP) ‘İfade Özgürlüğü Programı’nın katkılarıyla yayınlandı.

Dr. Yaman Akdeniz ve Dr. Kerem Altıparmak tarafından hazırlanan “İnternet: Girilmesi Tehlikeli ve Yasaktır: Türkiye’de İnternet İçerik Düzenlemesi ve Sansüre İlişkin Eleştirel Bir Değerlendirme”, İnsan Hakları Ortak Platformu’nun (IHOP) ‘İfade Özgürlüğü Programı’nın katkılarıyla yayınlandı.


5651 sayılı internet yoluyla işlenen suçlar hakkındaki kanunun 8. maddesinin yürürlüğe girdiği 23 Kasım 2007 tarihinden bir yıl sonra yayımlanan çalışma, http://privacy.cyber-rights.org.tr/ adresi üzerinden PDF formatında indirilebiliyor. Kitap, ayrıca http://cyberlaw.org.uk ve http://www.ihop.org.tr/ adreslerinden hem Türkçe, hem de İngilizce olarak elde edilebilecek. Çalışmanın basılı hali İHOP’tan ve kitapçılardan önümüzdeki günlerde yayınlanacak.


Yaman Akdeniz ve Kerem Altıparmak tarafından yazılan "İnternet: Girilmesi Tehlikeli ve Yasaktır: Türkiye’de İnternet İçerik Düzenlemesi ve Sansüre İlişkin Eleştirel Bir Değerlendirme" başlıklı kitapta Türkiye’de internetteki içeriğin yasal düzenlenmesi ve sansür konularında bir durum değerlendirilmesi yapılıyor. Çalışmada, internetteki içeriğin yasal düzenlenmesi konusundaki diğer girişimlerin yanı sıra yeni çıkarılan ve kısaca ‘5651 Sayılı Kanun’ diye anılan ‘İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’ ve onunla ilintili düzenlemeler de eleştirel açıdan değerlendirilmiş. Kitap, mevcut düzenleme sistemlerinin nasıl işlediğini ve ağırlıklı olarak Türk yargısının yetki alanı dışında bulunan web sitelerine erişimin mahkeme ve idari erişim engelleme kararlarıyla nasıl engellendiğini örnekler vererek inceliyor.


Kitabın yazarlarından Doç. Dr. Yaman Akdeniz, Leeds Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğretim üyesi ve fakülte içinde kurulmuş olan Siber Hukuk Araştırma Ünitesi’nin koordinatörlüğünü yürütüyoe. Cyber-Rights.Org adlı kâr amacı gütmeyen sivil toplum örgütünün kurucusu ve 1997’den beri başkanı olan Akdeniz, ayrıca 2003 yılından beri de bilgi edinme hakkı konusunda çalışmalar yapan BilgiEdinmeHakki.Org’un ortak kurucu başkanı.


Kitabın diğer yazarı Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak ise Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde öğretim üyesi. SBF’de lisans ve lisansüstü düzeyde insan hakları ve idare hukuku dersleri veren Altıparmak, Fakülte’nin İnsan Hakları Merkezi’nin de yönetim kurulu üyesi. 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun