Genel 05 KASIM 2010 / 10:06

Turkcell üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı

Açıklanan verilere göre mobil internet kullanımındaki rekor artış dikkat çekici.

Açıklanan verilere göre mobil internet kullanımındaki rekor artış dikkat çekici.


Turkcell, 2010'un üçüncü çeyreğinin finansal ve operasyonel rakamlarını açıkladı. Buna göre Turkcell Grubu gelirlerinde yüzde 1,7'lik bir düşüş görülüyor. Bu düşüşe çağrı sonlandırma ve azami fiyat düzenlemelerinin sebep olduğu açıklandı.

Turkcell gelirlerindeki düşüşe rağmen, hem yıllık hem de çeyreksel bazda kârını artırdı. Operasyonel verimliliği büyüyen şirketin net kârı, maliyet odaklı yaklaşım ve iştiraklerin de katkısını arkasına alarak yıllık yüzde 12'lik artışla 556,3 milyon liraya yükseldi.

Açıklanan verilere göre, hem ses hem de mobil internette kullanım ücretlerinin düşmesine paralel olarak abone başı aylık ortalama konuşma süresi yıllık bazda yüzde 33 arttı.

Mobil internet kullanımında rekor artış gözlendi

Son dönemde akıllı telefonların yaygınlaşması ve kullanıcıların mobil internete yönelmesiyle kullanıcı başı aylık ortalama mobil internet kullanımı yüzde 343 oranında yükseliş gösterdi.

Turkcell'in mobil internet ve servis gelirlerinin toplam gelire oranı 2010 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 20,5 oldu. 9,4 milyon kayıtlı 3G abone sayısına sahip şirket, toplamda 33,9 milyon aboneye ulaştı.

Faturalı abone sayısındaki artış artan kampanyalarla birlikte yüzde 25 seviyesinden yüzde 29,2'ye yükseldi. Abone başı aylık gelir rakamlarına bakıldığında yüzde 4'lük büyümeyle 20,4 lira seviyesine ulaştığı görülüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun