Genel 02 ŞUBAT 2010 / 05:17

Turkcell Teknoloji gözünü ITEA2 Ar-Ge fonlarına dikti

ITEA2 programının 5. çağrı döneminde Turkcell Teknoloji bu kez proje lideri olarak yeni projeler sunacak.

ITEA2 programının 5. çağrı döneminde Turkcell Teknoloji bu kez proje lideri olarak yeni projeler sunacak.


Avrupa Birliği'nde pazar odaklı, kısa sürede ticarileştirilebilecek ürün ve süreçlerin geliştirilmesine yönelik projelerin desteklendiği uluslararası işbirliği platformu olan EUREKA çatısı altında, yazılım ağırlıklı sistem ve servis geliştirme odaklı Ar-Ge faaliyetlerinin yürütülmesi için oluşturulan ITEA2'nin 5. çağrı dönemi Şubat'ta açılıyor. Yeni çağrı döneminde Turkcell Teknoloji de ITEA2'nin Ar-Ge fonlarından yararlanmak üzere yeni projeleriyle başvuracak.

ITEA2'nin önceki çağrı dönemlerinde de içinde yer aldığı projeleri desteklenen Turkcell Teknoloji, 5. çağrı döneminde geliştirdiği yenilikçi fikirlerle bu kez proje lideri olarak başvurularını yapacak.

Berlin'de 1-2 Şubat tarihlerinde açılacak 5. çağrı dönemini değerlendiren Turkcell Teknoloji Genel Müdürü Semih İncedayı, "AB Ar-Ge programlarının amacı, birliği küresel rekabette lider kılacak bilgi ve teknolojileri geliştirmek. Türkiye olarak birçok konuda büyük ilerleme kat ettiğimize inanıyorum. Eskiden teknolojileri satın alan ve kullanan konumdayken bugün üreten ve ihraç eden konumdayız. Hedefimiz en az iki inovatif fikrimizi, AB'li ortaklarımızla birlikte olgunlaştırarak projelendirmek ve hayata geçirmek. Devam eden projelerde olduğu gibi AB desteklerinden sadece kendimizin değil, ekosistemimizdeki iş ortaklarımızın da yararlanmasını sağlıyoruz" dedi.

İncedayı ayrıca, ITEA2 projelerinin ortalama 20 milyon Euro bütçeli, yaklaşık 3 yıl süren ve programa üye en az 2 farklı ülkeden temsilcilerin katılımı ile hayata geçirilen çok önemli projeler olduğunun da altını çizdi.

Her yılın ilk çeyreği içinde çağrı açılan ve proje hazırlık dönemi başlatılan EUREKA ITEA2 programı kapsamında Türk şirketlerinin girişimciliği ve başarısının, ITEA2 yöneticilerinin dikkatini çekmesi sonucu, TÜBİTAK'ın önderliği ve organizasyonuyla 4. çağrı dönemi açılışı Türkiye'de yapılmıştı. 3. ve 4. çağrı dönemlerinde Turkcell Teknoloji'nin dahil olduğu konsorsiyumlar toplam 6 projeye onay aldı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun