Genel 05 AĞUSTOS 2010 / 11:15

Turkcell tarihinin en iyi ikinci çeyreğini yaşadı

Açıklanan rakamlara göre işler Turkcell Grup için iyi gidiyor.

Açıklanan rakamlara göre işler Turkcell Grup için iyi gidiyor.


İletişim ve teknoloji şirketi Turkcell 2010 yılının ikini çeyrek rakamlarını kamuoyuyla paylaştı. Turkcell Grup gelirleri 2009'un aynı dönemine göre yüzde 1,7 artarak 2,24 milyar Lira seviyesinde gerçekleşti. Böylece Turkcell, tarihinin en yüksek ikinci çeyrek gelir rakamına ulaştı.

Ulaşılan rakamlarda Turkcell Türkiye'nin mobil data gelirlerindeki yüzde 79 oranındaki büyüme ve Grup şirketlerinin yüzde 34 oranında artan katkısının etkili olduğu belirtildi.

Turkcell'den gelen bilgilere göre, Haziran ayındaki data kullanımı bir önceki yılın aynı ayına göre 16 kat artan Turkcell'de kayıtlı 3G abone sayısı da 6 milyonu aştı. Kısa süre içerisinde 3G'de yüzde 80'e varan kapsama ise 2010 sonunda yüzde 90'a ulaşacak.

Turkcell net 450 bin faturalı abone kazanımıyla faturalı abone bazını bir önceki yıla göre yüzde 14 artırmayı başardı. Bununla birlikte ön ödemeli müşteri sayısındaki azalmayla Turkcell'in Türkiye'deki abone sayısı 33.9 milyon oldu.

Turkcell'in Abone Başı Aylık Kullanım Dakikası (MoU) yeni kampanyaların olumlu etkisiyle 2009'un ikinci çeyreğine göre yüzde 33,7 oranında artışla 171 dakikaya ulaştı. Abone Başı Aylık Geliri (ARPU) ise mobil data servis gelirlerinde ve kullanım oranlarındaki artışın sonucunda bir yıl öncesine göre yüzde 4,3 oranında artarak 19,4 TL'ye yükseldi.

Toplantıda sonuçları değerlendiren Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, "2010 yılının ikinci çeyreğinde, özellikle Türkiye'de regülasyonun fiyatlama alanındaki kararlarına ve çetin rekabet ortamına rağmen büyüme devam etti. Grup şirketlerimizden özellikle Superonline ve Astelit güçlü bir ivme yakalayarak, karlılıklarını artırdılar. Grup şirketlerimizin konsolide finansallarımıza katkılarının ilerleyen günlerde daha da büyüyeceğine inanıyoruz" dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun