Genel 23 AĞUSTOS 2010 / 14:25

Turkcell sizi sesinizden tanıyacak

Çağrı merkezinin sesinizden kim olduğunuzu anladığı bir döneme girdik.

Çağrı merkezinin sesinizden kim olduğunuzu anladığı bir döneme girdik.


Ses hizmet sistemleri ve biyometrik ses tanıma alanlarında faaliyet gösteren PerSay'ın çözüm ortağı Speechouse ve Turkcell Global Bilgi, ‘ses imza' teknolojisini Turkcell müşterilerinin hizmetine sundu.

Getirilen teknolojinin kişiye özel biyometrik özellikler kullanılarak parmak izi kadar güvenli olduğu belirtiliyor. ‘Ses imza' onayından geçen müşteriler, kimlik doğrulaması gerektiren konularda anne kızlık soyadı ya da ek soruları yanıtlamaya gerek duymuyor.

Sistem nasıl çalışıyor?

‘Ses imza' ile bir Turkcell abonesi çağrı merkezini aradığında kimlik doğrulama için ilgili birime yönlendiriliyor. Burada "Turkcell beni sesimden tanır" cümlesi üç kez tekrar edilerek müşteri sesi sisteme kaydediliyor. Abone, müşteri hizmetlerini tekrar aradığında sesi, sisteme kaydedilen sesle karşılaştırılarak kimlik tespiti yapılıyor.

Turkcell müşterilerinin memnuniyetini artırmayı ve müşterilere zaman kazandırmayı hedefleyen Speechouse CEO'su Tarkan Ersubaşı, "Türkiye'de ilk kez uygulanan bu sistemde, konuşanın kimliğini teşhis etmek için sesin biyometrik özelliğinin kullanılmasına dayanan bir teknolojiden yararlanıyoruz" dedi.

"Sistem 500 bin kullanıcıya ulaştı"

Turkcell Global Bilgi Müşteri Çözümleri Müdürü Fahri Arkan sistemle birlikte müşterilerine sundukları yeniliklerden söz etti. Arkan, "Bir yandan daha hızlı ve pratik hizmet verme iddiasını korurken, diğer yandan müşteri bilgilerinin güvenliğini en üst düzeyde tutmamız gerekiyor. Bu sistem ile müşterilerimizin verdikleri bilgilere değil, kim olduklarına bakarak güvenlik sağlamış oluyoruz. Kişiye özel bilgiler bir şekilde başkaları tarafından öğrenilebilir. Ancak insan sesi tıpkı parmak izi gibi kişiye özeldir" diyerek sistemin güvenilir olduğundan bahsetti.

Ayrıca Fahri Arkan sistemin kısa sürede kullanıcılardan beğeni toplayarak 500 bin kullanıcıya ulaştığını ifade etti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun