Genel 25 MART 2010 / 12:28

Turkcell sizi sesinizden tanıyacak

Turkcell Global Bilgi, "ses imza" teknolojisini ücretsiz olarak Turkcell müşterilerinin hizmetine sundu.

Turkcell Global Bilgi, "ses imza" teknolojisini ücretsiz olarak Turkcell müşterilerinin hizmetine sundu.


Ses imza teknolojisi ile çağrı merkezini arayan Turkcell aboneleri teyit gerektiren işlemleri için ek sorular yanıtlamayacak, sadece "Turkcell beni sesimden tanır" diyerek zamandan tasarruf sağlayacak.

Turkcell Global Bilgi'nin geliştirdiği "Ses imza" teknolojisi, Turkcell aboneleri için; teyit ve kimlik doğrulaması gerektiren konularda, anne kızlık soyadı ya da son fatura tutarı gibi ek sorulara gerek kalmadan yönlendirme sağlayarak, ortalama 15 saniye süren teyit süresini 5 saniyeye indiriyor. Ayrıca "ses imza" ile kullanıcılar sesin parmak izinde olduğu gibi taklit edilemez ve kişiye özel biyometrik özelliklerini kullanarak işlemlerini daha güvenli bir şekilde gerçekleştiriyor.

Son bir ayda 150 bini aşkın ses imza kaydı alındı

Turkcell Global Bilgi Genel Müdürü Bahadır Pekkan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, sistemin uygulamaya geçtiği gün itibariyle Turkcell abonelerinden büyük ilgi gördüğüne dikkat çekerek, son bir ayda toplam 150 bin 653 ses imza kaydı alındığını belirtti.

Ses imzada sistem nasıl işliyor

Ses imza uygulaması; konuşanın kimliğini teşhis etmek için sesin biyometrik özelliğinin kullanılmasına dayanan bir teknolojiyle geliştirildi. Bu teknolojiye göre bir Turkcell abonesi çağrı merkezini aradığında ses imzasını tanımlaması için ilgili birime yönlendiriliyor. Bu aşamada "Turkcell beni sesimden tanır" cümlesini 3 defa üst üste söyleyen abonenin ses örneği sisteme kaydediliyor. Abone, müşteri hizmetlerini tekrar aradığında sesi, sisteme kaydedilen sesle karşılaştırılarak kimlik tespiti yapılıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun