Genel 12 MAYIS 2010 / 05:55

Turkcell'in mobil finans tahminleri 500 milyona dayandı

Turkcell'e göre 2012 yılında cepten 500 milyon TL'lik mobil ödeme yapılacak.

Turkcell'e göre 2012 yılında cepten 500 milyon TL'lik mobil ödeme yapılacak.


Turkcell Genel Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısıyla mobil finans vizyonunun detaylarını kamuoyuyla paylaşıldı. Toplantıda konuşan Turkcell Ürün ve Servis Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar, mobil finansal servislerde yenilikler üzerinde çalıştıklarını belirterek, "Turkcell Mobil Ödeme ile bugüne kadar yaklaşık 1 milyon kullanıcı işlem yaptı. Turkcell Mobil Ödeme her ay yüzde 20 büyüyor. Yapılan işlem sayısı 2 milyonu buldu. 2012 yılında cep telefonlarından yapılan ödeme hacminin 500 milyon TL'yi bulmasını bekliyoruz" dedi.

Türkiye'de 46 milyon seviyesinde bulunan çalışabilir nüfusun 16-20 milyonunun bankacılıkla ilişkisi bulunmadığına, kredi kartı sahiplerinin sayısının 21 milyon, kredi kartlarının tüm harcamalar içindeki payının ise yüzde 26 olduğuna işaret eden Bayrakdar, mobil finansın, bankacılık hizmetlerinden yararlanamayan kesimlere ulaşmada önemli bir araç olduğunu vurguladı. Mobil ödemenin en çok kredi kartı olmayan gençler ve internette kredi kartını kullanmak istemeyenler tarafından tercih edildiğini ifade eden Bayrakdar, geçen yıl gerçekleştirilen 2 milyon işlemin yüzde 40'ının internette oyun sitelerinde, yüzde 26'sının sosyal ağlarda yapıldığını kaydetti.

Turkcell Mobil Cüzdan 2010 sonunda ticari kullanıma sunulacak

Bayrakdar, önümüzdeki dönemde Yakın Alan İletişimi (NFC-Near Field Communication) teknolojisi sayesinde insanların yaşamında önemli bir değişim meydana getirecek Mobil Cüzdan uygulamalarına ilişkin olarak ise şunları kaydetti: "2012 yılında dünyada NFC ödeme hacminin 30 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor. 2014 yılında da her 6 kişiden biri NFC uyumlu telefon kullanıyor olacak. 2012'de Türkiye'de cep telefonundan yaklaşık 500 milyon liralık ödeme yapılacak. Ancak şu anda bu telefonlar yaygınlaşmadı. Turkcell olarak NFC ve diğer temassız çözümlerin hayata geçebileceği uçtan uca çözüm platformu geliştiriyoruz. Tüm banka ve servis sağlayıcılara açık olacak bu platformu 2010 yılında ticari olara kullanıma sunmayı hedefliyoruz."

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun