Genel 31 MART 2010 / 12:49

Turkcell'in dijital müzik arşivi genişledi

Turkcell yaptığı anlaşmalarla dijital müzik arşivini 2.5 milyon şarkıya çıkardığını duyurdu.

Turkcell yaptığı anlaşmalarla dijital müzik arşivini 2.5 milyon şarkıya çıkardığını duyurdu.


Turkcell, müzik sektörünün birliklerinden ve şirketlerinden Sony Music, EMI Music, Warner ve Orchard ile yaptığı anlaşmalarla dijital müzik arşivini 2.5 milyon şarkıya çıkardığını, Hadise'nin mini bir konser verdiği basın toplantısıyla duyurdu.

Turkcell Ürün ve Servis Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar, korsan müziğin yüzde 95'lere ulaştığı bir piyasada dijital ortamda yasallaşmanın öneminden bahsetti. "2005'ten bu yana korsanla mücadeleye destek oluyor ve dijital pazarın büyümesinde öncü rol üstleniyoruz." diyen Bayrakdar, Turkcell olarak müziğe ve sanatçılara destek vermeye devam edeceklerini söyledi.

Türkiye'de son 5 yılda fiziki satışlar yüzde 70 düşerken, gelir kaybı yüzde 36'yı buldu. Dijital müzik pazarı ise 2006-2009 yılları arasında yüzde 2049 adetsel büyüme, 2005-2009 yılları arasında yüzde 1540 cirosal büyüme elde etti.

MÜYAP: "MP3 Formatında Yasal Müzik"

Toplantıda yer alan MÜYAP Başkanı Bülent Forta MP3 formatında yasal müzik sunulmaya başlanabileceği müjdesini veren Forta; Türkiye'nin gerekli çalışmalarla DRM kısıtlamasının kaldırabileceğini sözlerine ekledi.

EMI Music Türkiye Genel Müdürü Nazan Hacıgüzeller 800 bin adet şarkıyı dijital olarak Türkiye'de satışa ve ticari dolaşıma sunduklarını belirtti.

Sony Müzik Türkiye Genel Müdürü Şemsettin Göktaş da, dijital ortamda müzik yayınlamaktan korkmaktan çok onun nasıl ve en etkili şekilde idare edileceğini belirlemek gerektiğini söyledi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun