Genel 08 AĞUSTOS 2008 / 09:00

Turkcell ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı

Turkcell, ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı. Bu çeyrekte 2 milyar 181 milyon YTL gelir kaydeden Turkcell’in net kârı ise 531.7 milyon YTL’ye ulaştı.

Turkcell, ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı. Bu çeyrekte 2 milyar 181 milyon YTL gelir kaydeden Turkcell’in net kârı ise 531.7 milyon YTL’ye ulaştı.


Bu çeyreği başarılı şekilde kapatan Turkcell, geçen yılın ikinci çeyreğine oranla gelirini YTL bazında yüzde 9, net kârını ise yine YTL bazında yüzde 44 oranında yükseltti. Bu çeyrekte 2 milyar 181 milyon YTL gelir kaydeden Turkcell’in net kârı ise 531.7 milyon YTL’ye ulaştı. 30 Haziran 2008 itibariyle toplam abone sayısı 35,4 milyona yükselen Turkcell’in, abone başına elde edilen bileşik aylık geliri (ARPU) 18.5 YTL, aylık ortalama kullanımıysa geçen yılın ikinci çeyreğine oranla yüzde 3,6 artarak 92.6 dakika olarak gerçekleşti.Bu oran 2008’in ilk çeyreğine göre yüzde 25,8 arttı. GSM operatörünün Türkiye Pazar payı ise yüzde 56. Belarus da kapsama alanındaToplantıda ikinci çeyrek sonuçlarını değerlendiren Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Moldova, KKTC ve Ukrayna'daki  çalışmalarına değindi. Bu ülkelerde başarılı şekilde çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Ciliv, şirketin ikinci çeyrekte bu coğrafyada 57.8 milyon aboneye ulaştıklarını ifade etti. Uluslararası atılımları kapsamında son olarak Belarus’taki GSM operatörü Belarusian Telecommunications Network’ün (BeST) hisselerinin yüzde 80’inin aldığını açıklayan Ciliv, Ukrayna pazarındaki deneyimlerini ve nitelikli işgücünü bu pazara taşıyacaklarını belirtti. Turkcell bu satın alma için 500 milyon dolarlık ödeme yapacak.Yılı büyümeyle kapamayı hedeflediklerini belirten Ciliv, hızlı mobil internet yaygınlaşması için adımlar atacaklarını kaydetti. Vergi konusunda çalışmalarını sürdüreceklerini belirten Ciliv, altyapı yatırımlarının süreceğini söyledi. Ciliv, numara taşınabilirliği ve 3. nesil hızlı mobil internet konusunda hazırlıklarını tamamladıklarını sözlerine ekledi. Şirketin 2007 yılı Ar-Ge gelirlerinin 9 milyon dolar olduğunu belirten Ciliv, bu rakamı bu yıl 42 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun