Genel 29 EYLÜL 2010 / 06:58

Turkcell geleceğe gideceği yolu tanıttı

Teknoloji merkezinde üretilen 'Sanal Asistan', 'Etkileşimli Video' uygulamalı olarak aktarıldı.

Teknoloji merkezinde üretilen 'Sanal Asistan', 'Etkileşimli Video' uygulamalı olarak aktarıldı.


Turkcell'in Ar-Ge ve inovasyon merkezi Turkcell Teknoloji'nin 3 milyonuncu çalışma saatinin onuruna, merkezde geliştirilen teknolojiler kısa demolarla tanıtıldı. Toplantının başında Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, kısa bir açılış konulması gerçekleştirdi.

Süreyya Ciliv, Turkcell'i yalnızca bir GSM operatörü olarak değil bir iletişim ve teknoloji şirketi olarak tanımladıklarının altını çizdi. Turkcell Teknoloji'nin geliştirdiği yazılımların odağında müşterinin olduğunu dile getiren Ciliv, 2009 yılında kendi alanımızda Türkiye'de alınan tüm patentlerin yüzde 53'nün Turkcell Teknoloji'ye ait olduğunu ve 3 yılda patent sayısının 31'e ulaştığını anlattı.

Toplantıda tanıtılan ‘Etkileşimli Video', gelecekte şirketlerin müşterilerine ulaşma yollarının ne denli değiştiğini ortaya koydu. Oynayan video üzerinde kullanıcı bir ürünü seçerek ürünün özelliklerine ve satış noktasına doğrudan ulaşabiliyor.

Sanal Asistan uygulaması farklı alanlarda geliştiriliyor

Turkcell'in tanıttığı diğer uygulamalardan biri olan 'Sanal Asistan' ile müşterilere doğrudan yardımcı olacak bir sistem geliştirildiği belirtildi. Verilen örnekte, özellikle ilaç saatini kaçıranlar için özel olarak bir uygulamadan bahsedildi. Cep telefonundan ilaç kutusunun üzerinde yer alan simge kameraya kaydedilerek sunucuya aktarılıyor. Sunucudan ilacın tüm özellikleri ve nasıl kullanılması gerektiğiyle ilgili bilgiler doğrudan telefona geliyor. Bu sırada operatörün sizi doğrudan arayarak ilaç saatinizi bildirmesi de sağlanabiliyor.

Gösterilen başka bir uygulamada da sanat eserleri yine video aracılıyla sunucuya tanıtılıyor. Sunucu da telefona eserle ilgili bilgileri aktarıyor. Benzer bir uygulamanın Amerika Birleşik Devletleri'nde bir müzede kullanıldığını hatırlattığımızda, uygulamalar arasındaki farkın mobiliteden geçtiği belirtildi.

Turkcell Teknoloji'nin kuruluş amacının özellikle yazılım tarafta güçlenmek olduğu açıkça görülüyor. Büyüyen mobil pazarda yazılımının önemine dikkat çeken Turkcell Teknoloji Genel Müdürü Semih İncedayı, bugüne dek ürettikleri yazılımların 12 ülkede 80 milyon kişi tarafından kullanıldığını vurguladı.

Rumara uygulaması canlı olarak örneklendirildi

Semih İncedayı'nın bizzat gösterdiği 'Rumara', sosyal bir siteye abone olmadan kişilerin birbirlerini almış oldukları geçici bir numarayla aramalarını sağlıyor. Bu özellik sayesinde gazete ilanlarında ya da sosyal ağlarda kendi numaramızı vermeden geçici numara üzerinden görüşme yapılmasına imkan veriyor.

Rumara uygulaması aslında bir süre önce tanıtılan TıklaKonuş servisine benziyor. TıklaKonuş servisinde de kullanıcılar birbirlerinin numaralarını görmeden, daha önce kaydettirdikleri Turkcell hatları üzerinden görüşme yapabiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun