Genel 02 ARALIK 2010 / 09:58

Turkcell 3G’de hızını artırıyor

Turkcell, 3G hızını ikiye katlayacak uygulamaları hayata geçirmeye başlıyor.

Turkcell, 3G hızını ikiye katlayacak uygulamaları hayata geçirmeye başlıyor.


Türkiye’deki 3G servisleri 1. yılını doldururken, Turkcell yeni bir atılımla 3G şebekesini Dual Carrier (Çift Taşıyıcı) teknolojisine uyumlu hale getirerek mobil internet hızını saniyede 42 megabite çıkaracağını açıkladı. Şebekeye aynı anda iki taşıyıcıdan erişim sağlayan DC-HSDPA teknolojisinin, uyumlu modem ve akıllı telefonlar aracılığıyla mobil internet kullanan abonelerin hızını iki katına çıkaracağı iddia ediliyor.

Mobil internetin 'anında erişimle' anlam kazandığına dikkat çeken Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, Çift Taşıyıcı teknolojisinin ticari olarak kullanıma sunulan en yüksek hızlara ulaşmak amacıyla geliştirilmiş 3G/HSDPA teknolojilerinin yeni bir halkası olduğunu belirtti.

Turkcell şebekelerinde bu güncelleştirme süreci kısa zamanda tamamlanacak. Bu süreç tamamlandıktan sonra ise Turkcell’lilerin tek yapması gereken, bu teknolojiyi destekleyen bir modem edinmekten ibaret. Turkcell altyapısına uyumlu 43,2 Mbps’lik Turkcell 3G VINN modem de bu yüksek hızdan faydalanmak isteyenler için en kısa sürede kullanıma sunulacak. Böylece 42 Mbps’ye ulaşan mobil internet hızı, tüm Turkcell 3G şebekesine yayılmış olacak.

Dual Carrier (Çift Taşıyıcı) ne işe yarar?

Çift Taşıyıcı teknolojisi, şebekeye herhangi bir taşıyıcıdan erişen bir kullanıcıya diğer taşıyıcıdaki mevcut kaynakları daha verimli kullanma imkânı tanıyor. Çift Taşıyıcı sayesinde web sayfalarının açılış hızı, online oyun uygulamalarındaki tepki süreleri gibi ölçütlerde önemli ölçüde iyileşme sağlanıyor. Saniyede 42 megabit hıza ulaşan abonelerin 700 MB’lık bir filmi yalnızca 2 dakika 13 saniyede indirebilmesi öngörülüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun