Genel 26 ŞUBAT 2009 / 13:57

Turkcell 2008’i büyümeyle kapattı

Yurtdışı operasyonları ile birlikte toplam abone rakamı 62 milyona ulaşan Turkcell, 2008 yılı finansal sonuçlarından oldukça memnun.

Yurtdışı operasyonları ile birlikte toplam abone rakamı 62 milyona ulaşan Turkcell, 2008 yılı finansal sonuçlarından oldukça memnun.


Turkcell, 2008 yılını güçlü finansal sonuçlarla kapattı. 2008 yılında toplam 1,6 milyon yeni abone elde eden Turkcell, Türkiye’nin yanısıra faaliyet gösterdiği Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Moldova, Belarus, KKTC ve Ukrayna'daki iştirakleriyle toplam 62 milyon aboneye ulaştı. Turkcell Grubu gelir ve karlılığını artırdıGelirlerini dolar bazında geçen yıla göre yüzde 10,1 artırarak 7 milyar dolara çıkaran Turkcell, TL bazında yüzde 8 büyüyerek 8.845 milyon TL seviyesinde gelir elde etti. Şirketin net karı ise geçen yıla göre yüzde 36,0 artarak 1,8 milyar dolara ulaştı. Türk Lirası bazında net kar yüzde 32’lik yükselişle 2.312,8 milyon TL olarak gerçekleşti. 31 Aralık 2008 itibariyle Türkiye’de toplam 37 Milyon aboneye ulaşan Turkcell’in , abone başına aylık ortalama geliri (ARPU) ekonomik yavaşlamaya rağmen bir önceki yıla paralel olarak 18,4 TL seviyesinde gerçekleşti. 2008 yılı abone başı aylık kullanım dakikası (MoU) ise yüzde 25,7’lik artışla 76,3 dakikadan 95,9 dakikaya yükseldi. Ciliv: Güçlü değer tekliflerimizle liderliğimizi sürdürdükTurkcell’in 2008 finansal ve operasyonel sonuçlarını değerlendiren Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv, 2008’de Turkcell Grup’un performansından çok memnun olduğunu ifade etti. Türkiye’nin geleceğine, ekonomisine, sosyal refahına, sosyal sorumluluk alanındaki lider duruşuyla katkıda bulunmaya devam ettiklerini belirten Ciliv “Türkiye’de pazar payındaki liderliğimizi korurken abone sayımızı, trafikteki ve gelirdeki payımızı artan rekabet ortamında dahi büyüttük. Mobil numara taşınabilirliği uygulamasının başladığı dönemde kuvvetli değer tekliflerimiz sayesinde yılı net abone alımıyla tamamladık. Yüzde 27 oranında gelir artışı elde ettiğimiz katma değerli servisler alanında kaydettiğimiz ilerlemeden özellikle memnunum. Aynı zamanda 2009 GSMA ödüllerinde “En İyi Mobil Pazarlama Servisi” alanında kazanmış olduğumuz ödülden dolayı çok mutlu ve gururluyum. Bir kere daha, muazzam bir takım çabası ile büyük hedef ve amaçlarımızı başarıyla gerçekleştirdiğimiz zorlu bir yılı tamamladık. Bu kesinlikle bir takım başarısının sonucudur. Bu nedenle, tüm çalışanlarımıza, müşterilerimize, iş ortaklarımıza ve hissedarlarımıza katkıları ve Turkcell’e devam eden güvenlerinden dolayı teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun