Genel 21 NİSAN 2009 / 07:54

Türk Telekom yılın ilk rakamlarını açıkladı

Türk Telekom, 2009 yılı ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı.

Türk Telekom, 2009 yılı ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı.


Şirketten yapılan açıklamaya göre Türk Telekom’un 2009 yılı ilk çeyreğinde konsolide gelirleri, 2008 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 3,5 artarak 2,5 milyar TL’yi aştı. Gelir artışının olumlu etkisiyle, Türk Telekom’un konsolide Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kârı (FAVÖK) 1,1 milyar TL’ye ulaştı ve FAVÖK marjı yüzde 43 olarak gerçekleşti. Türk Telekom’un sabit hat faaliyetlerindeki FAVÖK Marjı 2009 yılı ilk çeyreği itibariyle yüzde 51 olarak gerçekleşti. Türk Telekom’un Mobil iştiraki AVEA’nın gelirleri ise 2009 yılı ilk çeyreğinde, 2008 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 10 artarak, 532 milyon TL olarak gerçekleşti. ADSL gelirleri 2009 yılı ilk çeyreğinde, 2008 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 34 artış gösterdi ve ADSL hattı sayısı 6 milyona ulaştı.


Sonuçlar değerlendiren Türk Telekom Genel Müdürü Dr. Paul Doany, "2009 yılının ilk çeyreğindeki genel mali performansımız yüzde 43 FAVÖK marjı ile tatmin edici düzeydedir. Elde edilen FAVÖK marjı, 2008 yılı FAVÖK marjı ile tutarlıdır. Mobil sektördeki yoğun rekabetçi koşullar mobil FAVÖK yüzdemizi elbette etkilemiştir, ancak konsolide kâr performansımız gücünü korumuştur. Avea’nın Fenerbahçe ve Galatasaray futbol kulüpleriyle yaptığı anlaşma Avea'ya, müşterilere ve kulüplere değer katan, mobil sektörü için yeni ve başarılı bir açılımdır. Bu uygulama, mobil numara taşınabilirliğinin Türkiye'ye sağladığı faydalara bir örnektir. Müşterilerin tercih edebileceği marka sayısı üçten beşe yükselmiştir Avea’nın faturalı hatlar için sunduğu 'Sınırsız' tarifesi çok başarılı olmuş, sadece üç haftada 300 binden fazla müşteri bu paketi seçmiştir. Bu da, müşterilerin iletişim özgürlüğü sunan mobil ürünlere verdiği değeri göstermektedir. 2009 yılının ilk çeyreğinde 'JettFon' tarifemizle Türkiye’ye ilk kez sabit hatta sınırsız konuşma kavramını getirdik. 'Jettvel' markasıyla sabit hatta sunduğumuz mobil benzeri tarifelerimiz ise üç aydan az bir zamanda yarım milyonun üzerinde müşteri çekti" diye konuştu.


 


Tamamlayıcı internet hizmeti sunmaya çalışacağız


Gigabayt tüketimine göre yapılan ölçümlerde, internet sektöründe müşterilerinin internet kullanımlarını artırdıklarının ortaya çıktığını belirten Doany, "Tamamlayıcı internet hizmetleri sunabilmek için 3G teknolojisinin bir an önce devreye girmesini bekliyoruz. Mobil internet, halihazırda da geniş olan WiFi kapsama alanımızı tamamlayıcı nitelikte olacak ve mevcut müşterilerimizin, sabit internet hizmetimizi yüksek hacimli işlemlerde, mobil internet hizmetini ise ekstra mobilite için kullanmalarını sağlayacak" dedi. Teknoloji yatırımlarına yakın zamanda oyun yazılım şirketi Sobee’yi alarak devam ettiklerini belirten Doany, "Sobee, Vitamin adlı ürünüyle Türkiye'de başarı sağlayan ve yakın zamanda dünyanın diğer bölgelerine de açılacak olan Sebit'in izinden gidecek. İnternet tarafında da pazarın büyümesine destek olmak amacıyla TTNET haricindeki internet servis sağlayıcılara (İSS) yönelik pozitif fiyat ayrımcılığı stratejimizi sürdürüyoruz" açıklamasında bulundu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun