Genel 15 ARALIK 2008 / 13:00

Türk Telekom’dan Ar-Ge için önemli adım

Türk Telekom, Ar-Ge faaliyetlerini bir merkezde toplamak üzere ODTÜ Teknokent ile anlaşma imzaladı.

Türk Telekom, Ar-Ge faaliyetlerini bir merkezde toplamak üzere ODTÜ Teknokent ile anlaşma imzaladı.


Türk Telekom, Ar-Ge için yeni bir merkez oluşturmak üzere ODTÜ (Ortadoğu Teknik Üniversitesi) Teknokent ile işbirliği sözleşmesi imzaladı. İşbirliği kapsamında, ODTÜ Teknokent’teki 10 bin metrekarelik alana Türk Telekom ve iştiraklerinin Ar-Ge ekiplerinin teknolojik çalışmalara daha hızlı ve daha düşük maliyetli çözümler getirmeyi hedeflediği binalar inşa edilmesi düşünülüyor. Türk Telekom’un Ankara’da genişleme fırsatlarını değerlendirmek isteyen iştiraklerinden , Argela, Innova, AssisTT ve Sebit’in Ankara Ar-Ge üslerinin bu sözleşme çerçevesinde Ar-Ge merkezinde yer alacak.


Kuluçka merkezi de kuruluyor


Sözleşme kapsamında bin metrekarelik bir kuluçka merkezinin de kurulması ve bu kuluçka merkezinin, ODTÜ’nün nezaretinde üniversite öğrencileri, genç girişimciler ve küçük işletmelere Ar-Ge faaliyetleri için uygun ortamı sağlayarak fikirlerini hayata geçirme ve büyüme fırsatı sunması amaçlanıyor. Teknokent alanına yapılacak binaların inşaatının iki yıl içerisinde tamamlanması hedefleniyor. Üç ay içerisinde tamamlanıp, bir yıl içerisinde binaların kullanıma hazır hale gelmesi planlandığı proje ile Türk Telekom, teknokentteki faaliyetlerini yürütürken ODTÜ ile bilgi paylaşımında bulunmayı ve  ortak Ar-Ge çalışmaları gerçekleştirmeyi hedefliyor.


Konu ile ilgili olarak değerlendirmede bulunan Türk Telekom Genel Müdürü Dr. Paul Doany, Türk Telekom’un inovasyon vizyonunun, teknoloji ve altyapıya yapılan  kararlı yatırımlarla desteklendiğini dile getirdi. Doany, “Bir yandan operasyonel süreçlerimizi iyileştirme ve verimliliği artırma yönünde projeleri hayata geçirirken, diğer yandan Ar-Ge ve inovasyona ağırlık veriyoruz. Teknoloji şirketlerimizin, yakınsama teknolojilerini kullanarak geliştirdiği ileri teknoloji ürün ve hizmetleri, müşterilerimize sunmaya başladık. Önümüzdeki aylarda bu ürün ve hizmetlerin sayısı daha da artacak ve müşterilerimize iş ve günlük hayatlarının kolaylaştırması konusunda yardımcı olacağız. ODTÜ Teknokent’teki merkezimizde Ar-Ge faaliyetlerimizi biraraya toplayarak grup sinerjimizden daha fazla fayda sağlamayı hedefliyoruz. Uygulanabilir çözümlere odaklanacak bu araştırma ve geliştirme çalışmaları, teknoloji şirketlerimize pazardaki konumlarını güçlendirme ve uluslararası pazarlara ihracat yapabilme kabiliyetlerini artırma konusunda destek olacak. Türk Telekom Grubu, bu çalışmalar sonucu geliştirilen ürün ve hizmetlerin ilk müşterisi olacak ve daha sonra iştiraklerimiz, diğer uluslararası operatörlere bu ürün ve hizmetleri ihraç edecek. Bu merkezin daha fazla yenilikçi ürünü pazara sunmamıza yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda ODTÜ bünyesindeki genç beyinler ve akademisyenlerle yakın çalışma fırsatını da bize sunacağına inanıyoruz. Bu kapsamda gerçekleştirmiş olduğumuz işbirliğinden büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi.


ODTÜ Rektörü Prof.Dr. Ahmet Acar ise, ODTÜ’nün araştırma yeteneği ve bilgi birikiminden faydalanan, üniversite-sanayi işbirliği sağlayarak katma değeri yüksek projeler üreten ve dünyanın önde gelen teknokentlerinden biri olan ODTÜ Teknokent adına Türk Telekom ile imzalanan sözleşmenin, Türkiye’nin dünyaya teknoloji ihracı konusunda büyük fayda yaratacağını belirtti. Acar, “Küresel ölçekte rekabet edebilir nitelikte teknoloji transferi için uygun ortam yaratan ODTÜ Teknokent, yeni teknolojiler ve yeni ürünler geliştirme konusunda verimliliğini artırmayı hedefliyor” dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun