Genel 20 NİSAN 2009 / 14:25

Türk mühendise AB freni

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından hazırlanan düzenleme ile Üçüncü Nesil Mobil Hizmetler (3G) lisans sözleşmelerinde getirilen Türk Ar-Ge mühendisi çalıştırma zorunluluğuna Avrupa Birliği tarafından tepki geldi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından hazırlanan düzenleme ile Üçüncü Nesil Mobil Hizmetler (3G) lisans sözleşmelerinde getirilen Türk Ar-Ge mühendisi çalıştırma zorunluluğuna Avrupa Birliği tarafından tepki geldi.


Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) tarafından düzenlenen 3.Telekomünikasyon Zirvesi’nde soruları yanıtlayan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) İkinci Başkanı Galip Zerey, üçüncü nesil mobil iletişim (3G) yatırımları kapsamındaki Türk mühendis çalıştırma şartına Avrupa Birliği'nin karşı çıktığını açıkladı.


2008 yılının sonunda açılan 'bilgi toplumu ve medya' faslı görüşmeleri çerçevesinde yapılan son toplantılarda Türk Ar-Ge Mühendisi zorunluluğunun gündeme geldiğini ifade eden Zerey, AB'nin yerli Ar-Ge'nin destekleniyor olmasını eleştirdiğini belirtti. Zerey, “Bu fasıl kapsamındaki toplantılar devam ediyor ve bu konularında görüşülmesini beklediğimiz bir heyet Mayıs ayında Türkiye'ye gelecek” dedi.


Zerey, lisans sözleşmelerinde olan Ar-Ge şartı kapsamında çalıştırılacak olan mühendislerde diploma ve T.C. kimlik numarası gibi vatandaşlık bilgilerinin isteneceğini hatırlattı. Çalışanların mutlaka Türk olması gerektiğini vurgulayan Zerey sektörde işçi çıkarılmasıyla ilgili düşüncelerini ise şöyle aktardı: “Türk mühendis çalıştırma şartıyla böylece zaman içerisinde en az 1.500 Türk mühendise istihdam olanağı sunulacak BTK olarak sektörde işçi çıkarmaya sıcak bakmıyoruz ve 3G'nin istihdam açısından bir fırsat olacağını düşünüyoruz. Türkiye'nin yeni tanışacağı 3G kapsamında finansal kriz nedeniyle artan işsizliğe de bir fayda sağlanmış olacak.”


2009’da 600 mühendise iş fırsatı doğacak 3G lisans sözleşmelerinde getirilen Ar-Ge merkezlerinde Türk mühendis çalıştırma şartı ile 2009 yılı içerisinde en az 6 yüz mühendise iş fırsatı açılması hedefleniyor. Lisans sözleşmelerinde tedarikçi firmalar yabancı olabiliyorken operatörlere ürün ve hizmet satacak tedarikçi firmalar, ilk yıl en az 2 yüz, ikinci yıl en az 3 yüz, üçüncü ve sonraki yıllar için ise en az 5 yüz mühendis çalıştırma zorunluluğu var.


Bu ay sonuna kadar lisans sözleşmelerinin operatörler tarafından imzalanması beklenirken BTK bu konuda bir yönetmelik yayınlayacak. Yönetmeliğe göre Ar-Ge merkezlerinde yabancı mühendislerin çalıştırılmasının önüne geçilecek. Tedarikçi şirketlerin yükümlülüklerini yerine getirip getirmediği ise operatörler tarafından denetlenecek. Operatör, Ar-Ge şartlarına uymayan şirketlerden yazılım veya donanım almışsa, bir önceki takvim yılındaki cirosunun yüzde 1'ine kadar idari para cezası ödeyecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun