Genel 05 KASIM 2008 / 14:27

"Türk markamızı dünya pazarına taşıyacağız!"

DRV Mobile Genel Koordinatörü Murat Güven, sektörlerinde yapılacak olan düzenlemelerle pazarda kalitenin hakim olacağı ve kaliteli hizmet veren şirketlerin ayakta kalacağı kanısında.

DRV Mobile Genel Koordinatörü Murat Güven, sektörlerinde yapılacak olan düzenlemelerle pazarda kalitenin hakim olacağı ve kaliteli hizmet veren şirketlerin ayakta kalacağı kanısında.


Çift SIM kartlı telefon pazarı geçtiğimiz haftalarda yaşanan gelişmelerle sarsılmıştı. Son yıllarda büyüme trendi yakalayan bu pazarın önemli oyuncularından biri de 2007 yılında Dervişoğulları Group bünyesinde kurulan DRV Mobile. DRV Mobile Genel Koordinatörü Murat Güven ile hem pazarın gidişatını konuştuk hem de gelecek hedefleriyle yeni ürünleri hakkında bilgi aldık.


 


DRV Mobile için 2008 yılı şimdiye kadar nasıl geçiyor, satış rakamları nasıldı?


 


40 yıllık ticari geçmişe sahip olan Dervişoğulları Group bünyesinde 2007 yılında kurulan DRV Mobile için 2008 yılı büyüme ve de pazarda yaygınlaşma geçti şimdiye kadar, kalan 2 ayda da aynı şekilde devam ederek geçecek. Pazarda yeni oyuncu olmamıza rağmen, profesyonel bir ekip ile çalışıyor olmamız, şirketimizi ileriye dönük daha da büyük düşünmeye sevk etti. 2008’in 10 aylık döneminde yaklaşık 20 bin adetlik bir satış grafiğini yakaladık. 2008 sonu hedefimiz olan 30 bin adetlik satışı da gerçekleştirerek verimli bir şekilde yılı tamamlamak ve 2009’da daha büyük hedefleri gerçekleştirmek için yola devam edeceğiz.


 


Diğer yandan pazarda durum nasıl, pazarda bir büyüme söz konusu oldu mu bu yıl içinde?


 


Çift SIM kartlı cep telefonu pazarında son günlere kadar durum hareketliydi fakat son zamanlarda yaşanan ekonomik dalgalanmaların ve kısa vadeli kar elde etmek isteyen yatırımcılarında bu pazara girmesi açıkcası pazarı olumsuz yönde etkiledi. Özellikle çok fazla oyuncunun girmesi ve kaliteyi arka plana atanların fiyatlarla oynayarak farklı bir satış taktiği izlemeleri son kullanıcıların da kafasını karıştırdı. Önümüzdeki günlerde yetkili makamlar tarafından sektörümüzde yapılacak olan düzenlemeler ile pazarda kalitenin hakim olacağı ve kaliteli hizmet veren şirketlerin ayakta kalacağı kanısındayız.


 


Çift SIM kartlı telefonlar konusunda yaşanan gelişmeler sizce bu pazarı nasıl etkiledi ve etkileyecek, bu işin geleceğini nasıl görüyorsunuz?


 


2008 yılı içerisinde satış sonrasını düşünmeden bu pazara giren çok şirket oldu. İster istemez diğer cep telefonu şirketlerinin de satış adetlerini olumsuz etkiledi. Yapılan açıklama aslında bayiler için iyi ile kötüyü ayırt etme açısından olumlu. Bununla birlikte tüketicinin anlık düşüncesi piyasadaki tüm çift SIM kartlı şirketlerin ürünlerinin toplanacağı düşüncesi ile pazarda kısa süreli de olsa durgunluk oluşturdu. DRV Mobile olarak yaptığımız her ithalatta uluslararası laboratuvarların vermiş olduğu uygunluk testleri ve de belgeler eşliğinde ürünlerimizi satışa sunuyoruz. Bu işi satış sonrası ile birlikte tüketiciyi düşünen, kurumlara uygunluk belgelerini tam sunan hakkaniyetli şirketlerin ayakta kalacağı inancındayız. Son zamanlarda gündeme gelen açıklamaların belki daha açıkça yapılması daha da faydalı olurdu ya da öncelikle şirketlere bilgilendirme yapılsaydı daha sonra lanse edilseydi daha sağlıklı olurdu. Sonuç olarak bakıldığında bazı konuşmalar genel olarak yapıldığında geniş bir kitleyi etkileyebilir. Sonuçta Türkiye’de bu işi yapan girişimciler olarak hepimiz standartlara uymalı ve yasal yükümlülüklerimizi yerine getirmek zorundayız.


 


Piyasaya yeni bir model çıkarıyorsunuz ve oldukça iddialısınız, Bu modelle ilgili bilgi verir misiniz? Bu modelle hedefleriniz neler?


 


Adından da anlaşılacağı gibi Minux serisi telefonlarımızda ön planda küçüklük var. İlk modelimiz olan M309 ile son kullanıcılara iki hat ile birlikte çoklu ortam özelliklerini de birarada sunan, üstelik hem Bluetooth’lu hem de 1 GB hafıza kartlı bir telefon keyfini yaşatmayı planlıyoruz. Her ne kadar bir çok ürün piyasaya girmiş olsa da henüz son kullanıcıların beklediği işte budur dedirtecek bir ürün pazara sunulmamıştı. Biz Minux serisinin ilk üyesi M309 ile bu boşluğu doldurmayı ve uluslararası markaların hakimiyetini yerli bir marka ile yıkmayı hedefliyoruz. Eğer bizim gibi yerli yatırımcılara son kullanıcılarda destek verirlerse emin olun bir Türk markasının uluslararası pazarda yer etmesi hiç de zor değil.


 


DRV Mobile olarak önümüzdeki dönemde ve 2009'da hedefleriniz neler olacak?


 


Hedeflerimiz arasında öncelikli olarak Türk markamızı dünya pazarına taşımak ve ürün çeşitliliğini arttırarak Türkiye pazarında önde gelen şirketler arasında yer almak var. Tüm dünya devleriyle aynı şartlarda üretim yapma avantajını elde etmenin gücünü Ar-Ge yatırımlarıyla perçinleyerek doğru ürünü doğru zamanda pazara sunup zirvede yer almak istiyoruz. 2009 yılında Minux serisinden çok fazla söz ettireceğiz ama sadece bununla kalmayacak. Şu anda Ar-Ge çalışmaları devam eden ve tasarımları yapılan orta seviye ve üst sınıf grubunda cihazlarımız hazırlanmakta ve ayrıca giriş seviyesi grubunda da Türkiye’nin en iddialı cihazını piyasaya sunma hazırlığı içindeyiz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun